Według Copa- Cogeca rolnicy muszą uzyskać rzeczywiste przychody z rynku, aby zagwarantować dynamiczny sektor mleka, zdolny do zaspokojenia światowego popytu, który ma wzrastać o 2,1% w skali roku
28 stycznia przesłuchania publicznego na temat pakietu mlecznego i prognoz dla sektora mleka, zorganizowanego przez posłów do PE, Mansel Raymond, przewodniczącego grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca powiedział, że rolnicy muszą uzyskiwać rzeczywiste przychody z rynku, które pokryją koszty produkcji i zapewnią dynamiczny sektor mleka, zdolny do zaspokojenia światowego popytu, który ma wzrastać o 2,1%.
Dodał, że w perspektywie krótkoterminowej należy złagodzić presję na rynek spowodowaną utratą rynku rosyjskiego, będącego najważniejszym rynkiem eksportowym produktów mlecznych z UE (przyjmującym 13% w ujęciu ilościowym i 13,4% w ujęciu wartościowym) oraz tym, że Chiny kupują mniej na światowym rynku. Cena wypłacana rolnikom za mleko w ramach publicznego skupu interwencyjnego ledwo pokrywa 60% kosztów produkcji, przez co pociąga ceny w dół. Według p. Raymonda należy ją zaktualizować, aby uwzględnić realia rynkowe i zapobiec załamaniu rynku.
Potrzeba nam wsparcia w celu znalezienia nowych rynków zbytu dla naszych produktów, zlikwidowania sztucznych barier w handlu, zintensyfikowania promocji eksportu i wspierania wywozu. Komisja Europejska musi działać – mówi Mansel Raymond.
W dalszej części wypowiedzi Raymond podkreślił, że oczekuje się, że światowy popyt na produkty mleczne wzrośnie w perspektywie średnioterminowej – o 2,1% rocznie do 2024 r. Musimy być w stanie skorzystać z tych możliwości rynkowych i utrzymać się na pozycji głównego gracza na światowych rynkach. Należy tworzyć rynki terminowe, aby w części zniwelować wahania na rynku oraz pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed ryzykiem. W fazie początkowej niezbędne jest wsparcie ze strony instytucji UE. Musimy zachęcać spółdzielnie mleczarskie, aby pomagały rolnikom w lepszym zarządzaniu ryzykiem i uzyskaniu wyższych cen. Należy jego zdaniem również rozważyć inne narzędzia, które ochronią rolników przed ryzykiem, takie jak ubezpieczenia.
Raymond powiedział również, że należy w pełni wdrożyć pakiet mleczny UE, ustanawiający umowy pisemne pomiędzy rolnikami i przetwórcami, co wzmocni pozycję rolników i podwyższy ich dochody. Komisja musi także zacząć karać nadużycia w łańcuchu żywnościowym, gdzie dystrybutorzy wykorzystują czynnik strachu, aby zmusić rolników do obniżenia cen „poniżej kosztów”. Potrzeba także więcej otwartości i przejrzystości w łańcuchu dostaw, co można osiągnąć poprzez niedawno utworzone obserwatorium rynku mleka, dostarczające aktualne dane rynkowe.
- Mleko należy do produktów odżywczych. Niezbędna jest strategia promocji jego konsumpcji, która zachęci do wypracowania zdrowych nawyków od najmłodszych lat. Ważne jest również wsparcie dla programów jakości w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Niezbędne są też badania i innowacje – dodaje Raymond.
5928117
1