W ciągu ostatnich 20 lat zanotowano wzrost występowania zaburzeń hormonalnych, a przyczyną wielu z nich mogą być negatywnie reagujące na nasz organizm chemikalia. "Nawet jeśli nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania, to wiemy już wystarczająco wiele, by zgodnie z zasadą przezorności, objąć te substancje regulacjami" - mówi posłanka Asa Westlund, której raport, wzywający do zmniejszenia możliwości narażenia na kontakt z tymi substancjami, będzie poddany pod głosowanie w środę, w komisji ENVI.
"Celem projektu rezolucji jest określenie odpowiednich metod działania wobec problemu, jakim są środki chemiczne powodujące zaburzenia endokrynologiczne. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że nadszedł czas na podjęcie odpowiednich działań. Nawet jeśli nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania, to wiemy już wystarczająco wiele, by zgodnie z zasadą przezorności, objąć te substancje regulacjami" - wyjaśniła nam autorka projektu rezolucji Asa Westlund (Socjaldemokraci, S&D).
"Endocrine disruptors"
"Endocrine disruptors" - to substancje chemiczne, które zmieniają działanie układu hormonalnego, regulującego większość procesów zachodzących w ludzkim ciele, a co za tym idzie, powodują poważne zaburzenia zdrowotne.
Wśród substancji mogących powodować zaburzenia endokrynologiczne wymienia się między innymi: hormony sterydowe, niektóre pestycydy, polichlorowane bifenyle - PCB, dioksyny, dodatki stosowane w produkcji tworzyw sztucznych.
Jak walczyć?
Raport wzywa do jak najszybszego podjęcia odpowiednich działań, mających na celu ochronę dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży przed narażeniem na kontakt z chemikaliami reagującymi na układ hormonalny.
Ponadto, wskazane jest stworzenie jasnych kryteriów, określających które z substancji mogą być uznane za "endocrine disruptor" oraz objęcie ich unijnym prawem dotyczącym chemikaliów, w tym poddaniu ich odpowiednim testom i regularnym badaniom. Substancje te powinny także surowo traktowane w ramach regulacji REACH.
Głosowanie nad raportem odbędzie się w środę 23 stycznia podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Aby obejrzeć transmisję na żywo, wystarczy kliknąć w link po prawej stronie.
9521512
1