Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Potencjał energetyki wiatrowej w Polsce

16 kwietnia 2008
Rozwój odnawialnych źródeł energii to już nie tylko szansa na pozyskiwanie energii przyjaznymi człowiekowi i środowisku metodami, ale i konieczność realizacji naszych unijnych zobowiązań. I choć wciąż energetyka odnawialna traktowana jest z dużą rezerwą przez „tradycyjnych” energetyków, to odwrotu od ambitnych celów w zakresie udziału OZE w zaspokajaniu energetycznych potrzeb raczej nie ma.
Pośród różnych odnawialnych źródeł energii energetyka wiatrowa cieszy się bez wątpienia największym zainteresowaniem inwestorów. Niewielka liczba elektrowni wiatrowych w Polsce, atrakcyjny finansowo system wsparcia, bazujący na świadectwach pochodzenia, błyskawiczny rozwój i dojrzałość technologiczna źródeł wiatrowych na świecie, to tylko niektóre z elementów skłaniających inwestorów do poszukiwania możliwości realizacji takich projektów w naszym kraju.
Bariery ograniczające rozwój
Niestety, to zainteresowanie wciąż nie przekłada się na wydatny wzrost zainstalowanych mocy w tych źródłach energii. Dlaczego? Bo nadal istnieją znaczące bariery prawne i organizacyjne, spowalniające lub wręcz uniemożliwiające efektywne i szybkie powstawanie nowych OZE.
Dziś barierę stanowi uzyskanie racjonalnych technicznie i ekonomicznie warunków przyłączenia dla nowych źródeł. Energetyka odnawialna jest wciąż zbyt słaba, by skutecznie lobbować za rozwiązaniami pozwalającymi na systemowe zmiany w prawie, likwidujące te bariery. Inne podsektory energetyki i część środowisk naukowych albo otwarcie występują przeciw energetyce odnawialnej, głównie wiatrowej (doc. Andrzej Strupczewski „Czy w Polsce wystarczy wiatr zamiast elektrowni atomowych?” Biuletyn PSE 6/2007) lub starają się nie dostrzegać jej istnienia („Raport Zespołu”1). Toteż wdrażane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany prawne dotyczące OZE są siłą rzeczy (wskutek oporu środowiska) fragmentaryczne i daleko niewystarczające.
Wciąż niewiele jest głosów takich jak Instytutu Energetyki Odnawialnej2, wzywających środowisko do merytorycznej debaty nad przyszłością sektora energetycznego w Polsce, z uwzględnieniem właściwego miejsca dla energetyki odnawialnej. Wciąż nieliczne są również próby oszacowania rzeczywistych możliwości rozwoju sektora OZE w poszczególnych jego rodzajach (Raport KAPE 8/2007, Prognoza IEO 3/2008). Dlatego brakuje rzetelnej wiedzy wśród decydentów o sposobach i możliwościach realizacji krajowych celów rozwoju energetyki odnawialnej do 2020 r. Widać to dobitnie w zapisach kolejnych wersji rządowej Polityki Energetycznej Polski.
Poszczególne środowiska OZE samodzielnie przygotowują analizy szacujące potencjał rozwoju poszczególnych źródeł. Z przyczyn oczywistych są to opracowania fragmentaryczne i jednostronne. Ale nawet te dalekie od doskonałości dokumenty pokazują oczywistą dla wielu prawdę – posiadany przez Polskę potencjał zasobów odnawialnych/biomasy, wiatru, energii słonecznej czy geotermalnej z nadwyżką wypełnia krajowe potrzeby dla realizacji naszych ogólnounijnych zobowiązań, i to przy kosztach nie większych niż w innych krajach starego kontynentu.
 Analiza potencjału energetyki wiatrowej
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w 2007 r. przygotowało dla Ministerstwa Gospodarki wstępną analizę potencjału rozwoju energetyki wiatrowej. Jej głównym celem było przełamanie stereotypów w myśleniu o źródłach wiatrowych i wykazaniu, iż mogą one stanowić istotny składnik w produkcji zielonej energii w perspektywie 2020 r. Analiza dotyczyła trzech podstawowych obszarów, mogących stanowić istotne granice rozwoju tej technologii. Należą do nich:
Realnie dostępny areał dla posadowienia turbin wiatrowych w Polsce
Oszacowanie potencjału lokalizacyjnego przeprowadzone zostało dwoma metodami. Pierwsza to metoda wykluczeń, polegająca na tym, że z dostępnego w Polsce areału użytków rolnych poprzez wyłączenia terenów, na których posadowienie elektrowni wiatrowych jest niemożliwe lub niewskazane (obszary w pobliżu siedzib ludzkich, cenne środowiskowo, ze zbyt małymi zasobami wiatru itd.), uzyskano szacunkową wielkość potencjału lokalizacyjnego na poziomie 23 tys. MW. Z kolei metoda porównawcza to analiza konfrontatywna dosyć podobnych obszarowo i geograficznie terenów Polski i Niemiec, wg której oszacowano potencjał lokalizacyjny na ok. 19 tys. MW.
Oba szacunki nie uwzględniają możliwości lokalizacji farm na obszarach morskich!
Ograniczenia ilości generacji wiatrowej związane z bezpieczeństwem pracy systemu elektroenergetycznego
W opracowaniu przyjęto za bezpieczną dla systemu elektroenergetycznego wielkość penetracji mocy z generacji wiatrowej na poziomie 20%. Wskaźnik ten jest znacznie (prawie dwukrotnie) łagodniejszy od przyjmowanego jako bezpieczny 20-procentowego poziomu penetracji energią ze źródeł wiatrowych. Dla innych krajów te wskaźniki są przyjmowane na znacznie wyższych poziomach (tab.).
Przy założeniu produkcji energii w 2020 r. na poziomie 190-200 TWh oszacowana wielkość bezpiecznej dla systemu generacji wiatrowej wynosi 10-13 000 MW. Są to bardzo konserwatywne i ostrożne szacunki, nieuwzględniające rozwoju technologicznego turbin i systemów zarządzania pracą sieci.
Poziom kosztów związanych z modernizacją i rozbudową sieci energetycznych na potrzeby przyłączenia źródeł wiatrowych
W punkcie tym oszacowany został wzrost kosztów realizacji projektów wiatrowych wynikający z niezbędnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną operatorów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych. Zakresy modernizacji i ich koszty zostały oparte na jedynym, ogólnie dostępnym materiale PSE z 2003 r. („Studium wpływu rozwoju energetyki wiatrowej na pracę i rozwój Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”, Biuletyn PSE). Założono, iż wszystkie inwestycje wskazane w opracowaniu, zostaną sfinansowane przez inwestorów farm wiatrowych. Przyjęte do analizy kwoty powiększono o koszty dzierżaw nieruchomości dla nowych inwestycji sieciowych.
Analiza powyższych danych wskazuje, że rozwój energetyki wiatrowej do poziomu 6 000 MW spowoduje wzrost kosztów realizacji projektów farm wiatrowych o 1,5-2%.
Dalszy wzrost ilości przyłączanych do systemu elektrowni wiatrowych do poziomu 9 500 MW to konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na modernizację systemu elektroenergetycznego na poziomie 4-5%.
Te koszty w żaden sposób nie będą stanowiły bariery warunkującej potencjał rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.


Wskaźniki penetracji energetyki wiatrowej zakładane dla różnych krajów (źródło: na podstawie danych Garrad Hassan)

Kraj  Zakładany wskaźnik penetracji w roku:
Niemcy 2012 – 39%
Hiszpania  2010 – 54%

Obalić stereotyp myślenia
Wciąż jeszcze dość powszechnie głoszone są poglądy, iż energetyka wiatrowa w Polsce nie niesie za sobą żadnego istotnego potencjału produkcji zielonej energii. Tymczasem nawet pobieżne szacunki wskazują, że osiągnięcie poziomu 10-13 tys. MW w zainstalowanych do 2020 r. turbinach wiatrowych jest absolutnie możliwe. Przekłada się to na wielkość 25-28 TWh energii, co stanowić może 11-12% ogólnego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Opracowanie przygotowane przez PSEW nie jest oczywiście dowodem na prawdziwość powyższych stwierdzeń. Jest ono raczej potwierdzeniem, iż setki potencjalnych inwestorów i tysiące zgłaszanych do przyłączenia MW turbin wiatrowych mają solidną podstawę do funkcjonowania, opartą na rzeczywistym potencjale rozwoju technologii wiatrowej w Polsce. Tylko partykularne interesy poszczególnych grup lub brak dobrej woli, może powodować negowanie znaczenia źródeł wiatrowych w bilansie energetycznym kraju na najbliższe lata.
Dziś takiej woli wśród najistotniejszych podmiotów związanych z energetyką raczej nie ma. Świadczy o tym choćby lektura planów rozwoju PSE-Operator do 2020 r., w którym zakłada się rozwój energetyki wiatrowej na poziomie 1900 MW, dopasowując do przyjętych założeń plany inwestycyjne odnośnie modernizacji i rozbudowy sieci przesyłowych.
Krzysztof Prasałek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Źródła:
1. http://www.ieo.pl/downloads/raporty/Odpowiedz%20IEO%20na%20nowy%20pakiet%20UE.pdf
2. http://www.wnp.pl/pobierz/9351

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę