Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pośpiech w sprawie ustawy o emeryturach z FUS

5 stycznia 2016
W środę w Senacie odbywała się debata dotycząca ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wydłuża wiek emerytalny do 67 lat. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz apelował do senatorów, by nie zgłaszali do niej poprawek.
"Zmian demograficznych nie da się zatrzymać. Przedstawiona dziś propozycja ustawy powstała w wyniku wypracowanego kompromisu koalicji PO-PSL. Jest wyrazem świadomości (podjęcia - PAP) koniecznych reform oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo finansowe obywateli i gospodarki" - mówił Kosiniak-Kamysz.
Przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej Mieczysław Augustyn (PO) mówił podczas sprawozdania z obrad jego komisji, że ustawa wyrównująca i podnosząca wiek emerytalny do 67. roku życia jest niezbędna. "Ta reforma nie jest przeciw ludziom, ta reforma jest dla nich, bo spowoduje wzrost emerytur, zwłaszcza dla kobiet (...) o blisko 70 proc., a dla mężczyzn o 20 proc." - podkreślał. Dodał, że jego komisja zaopiniowała przyjęcie ustawy o emeryturach z FUS bez poprawek.
Senator Waldemar Kraska (PiS) prezentując wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy powiedział, że w UE kobiety mają prawo do przejścia na emeryturę średnio w wieku 61,8 lat, a mężczyźni - w 62,9. "Według planów niedawno ogłoszonych w poszczególnych krajach na rok 2050 kobiety w Unii Europejskiej mają pracować maksymalnie do 64. roku życia, a mężczyźni do 64,6. Należy zadać pytanie, dlaczego w świetle tych faktów Polska chce być wzorem dla innych krajów w Europie" - zastanawiał się Kraska.
W jego ocenie rządowi nie chodzi o dobro Polaków, tylko raczej o dokument, który uwiarygodni Polskę na międzynarodowych rynkach finansowych. "Pokaże, że Polska będzie miała mniejsze dotacje do systemu ubezpieczeń społecznych, a więc będzie mogła spłacać regularnie raty i odsetki od kredytów" - powiedział.
Sprawozdawca komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS) poinformował, że komisja, którą reprezentuje, wnosi o odrzucenie ustawy.
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.
Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę