Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Posłowie o ustawie o tzw. małej pomocy dla rolnictwa

27 października 2006

Posłowie nie zgłosili w środę podczas II czytania w Sejmie poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy o tzw. małej pomocy publicznej w rolnictwie i rybołówstwie. Projekt został skierowany do III czytania.

Projekt nowelizacji ustawy "o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej" dotyczy wsparcia produkcji, przetwórstwa i obrotu produktami rolnymi. Takie wsparcie może być udzielone przez państwo np. w przypadku wystąpienia klęski suszy i może polegać na umorzeniu podatku rolnego. Projekt ma na celu wprowadzenie unijnych przepisów do krajowych regulacji.

Poseł sprawozdawca Józef Piotr Klim (PO) poinformował, że w trakcie prac nad ustawą zostało zgłoszone kilka poprawek, ale mają one charakter wyłącznie doprecyzowujący. Komisja rolnictwa jednomyślnie przyjęła rządowy projekt ustawy.

Komisja Europejska określiła, że na krajową pomoc tzw. de minimis może być przeznaczone maksymalnie 44 mln 895 tys. euro w rolnictwie i 1 mln 652 tys. euro w rybołówstwie. Jednak wielkość faktycznej pomocy będzie zależeć od możliwości budżetu. Do pomocy "de minimis" nie wlicza się pomocy publicznej udzielonej w ramach programu pomocowego.

Dotychczas udzielanie tego rodzaju pomocy publicznej nie było uregulowane w polskim prawodawstwie. Przy udzielaniu pomocy "de minimis" nie potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, o jej przyznaniu decyduje resort rolnictwa.

W innych przypadkach udzielania pomocy rolnictwu czy rybołówstwu ze środków krajowych potrzebna jest zgoda KE. Dotyczy to m.in. udzielania dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych w rolnictwie.

Unijne przepisy dopuszczają ponadto pomoc publiczną dla małych i średnich przedsiębiorstw, która nie przekracza 100 tys. euro w okresie trzech lat.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę