Minister Marek Sawicki 29 marca br. brał udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Ministrowie rolnictwa odbyli debatę na trzy ważne tematy dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej. Na wniosek polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się wymiana poglądów na temat zrównoważonego rozwoju rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie nowej strategii gospodarczej UE -2020 r. Wszyscy ministrowe podkreślili wagę rolnictwa w realizacji takich wyzwań, jak bezpieczeństwo żywnościowe, łagodzenie zmian klimatycznych, rozwój nowoczesnych technologii oraz aktywizacja zatrudnienia na obszarach wiejskich, zwłaszcza wobec braku alternatywnych miejsc pracy dla dużej grupy ludności.
Ważnym obszarem dyskusji była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście środków zarządzania rynkiem po roku 2013 r. Ministrowie zwracali uwagę na konieczność utrzymania instrumentów rynkowych jako siatki bezpieczeństwa wobec coraz bardziej niestabilnych warunków cenowych i dochodowych w rolnictwie. Minister M. Sawicki podkreślił potrzebę utrzymania obecnych instrumentów regulacji rynku (w tym kwotowania mleka) i nie zastępowania ich nowymi, niesprawdzonymi narzędziami typu kontrakty terminowe. Większość państw członkowskich poparła konkluzje przygotowane przez Prezydencję Hiszpańską.
W czasie posiedzenia dyskutowano również na temat poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie na bazie dokumentu: „Konkluzje Rady w sprawie komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów”. Ministrowie podkreślali potrzebę wzmocnienia siły negocjacyjnej producentów rolnych wobec silniejszych partnerów na rynku. Stwierdzili, że bardziej sprawiedliwy podział wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym poprawi sytuację ekonomiczną producentów rolnych w UE. Polska i Austria zwróciły szczególną uwagę na potrzebę uporządkowania relacji handlowych w całym łańcuchu żywnościowym, czyli łącznie z ogniwem handlu, by przywrócić odpowiednie relacje cenowo- marżowe oraz wyeliminować opóźnienia w płatności za dostawy. Większość państw członkowskich poparła dokument przygotowany przez Prezydencję.