Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej

2 października 2008
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, w dniach 29 i 30 września 2008r., uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej, które odbywało się w Brukseli.
W porządku obrad znajdowały się zarówno sprawy rolne, jak i kwestie dotyczące rybołówstwa (w tej części obrad uczestniczył Kazimierz Plocke – sekretarz stanu w MRiRW).
Porządek spotkania obejmował m.in. kwestie pomocy dla najuboższych grup społecznych oraz program wsparcia spożycia owoców i warzyw w szkole, dla których Polska wyraziła poparcie.
Ważnym obszarem dyskusji był trwający przegląd Wspólnej Polityki Rolnej. Przedmiotem trójstronnych spotkań wszystkich państw Członkowskich UE z Komisją Europejską oraz Prezydencją były kwestie priorytetowe dla poszczególnych krajów. Minister Marek Sawicki przedstawił następujące zagadnienia: przeznaczenie części niewykorzystanych funduszy w budżecie rolnym UE na wsparcie nowych wyzwań, m.in. „miękkiego lądowania” dla sektora mleczarskiego w Polsce i innych państwach UE-10, uproszczenie wymogów wzajemnej zgodności i przesunięcie terminu wdrażania pakietu C (dobrostan zwierząt na 2013r.). Minister zabiegał również o utrzymanie dotacji dla owoców miękkich do 2013r. na obecnych zasadach i przedłużenie okresu przejściowego na oddzielenie płatności bezpośrednich od produkcji w takich sektorach, jak tytoń, ziemniaki skrobiowe i chmiel. Po raz kolejny przekonywał Komisję Europejską do pozostawienia unijnego wsparcie dla produkcji energii odnawialnej na bazie surowców i odpadów z produkcji rolniczej.
Strona polska wniosła do porządku posiedzenia dwa ważne dla Polski punkty, a mianowicie: propozycję by niewykorzystane środki w budżecie rolnym UE przeznaczyć na wsparcie restrukturyzacji wybranych sektorów w nowych państwach członkowskich (w ramach art. 68). Propozycja ta uzyskała poparcie większości nowych państw członkowskich, jednak Komisja Europejska widzi proceduralne przeszkody w realizacji polskiej propozycji.
Minister zgłosił wniosek o przywrócenie ochrony celnej Wspólnotowego rynku zbóż przedstawiając argumenty oraz podstawy prawne upoważniające dla takiej decyzji. Polski wniosek poparło wiele państw członkowskich. Komisja Europejska wskazała na potrzebę dalszej analizy sytuacji na tym rynku w celu podjęcia ostatecznej decyzji.
Poparcie dla naszych propozycji zmian WPR jest efektem wielu spotkań bilateralnych, które przeprowadził minister Marek Sawicki.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę