Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Portugalia: Rząd nakazał rybakom uwalnianie złowionych korali i gąbek

3 grudnia 2015
Rząd Portugalii nakazał rybakom informować władze o połowie korali i gąbek na wodach terytorialnych kraju i uwalniać złowione okazy. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie lepszej ochrony morskim stworzeniom.

Rządowy dekret, opublikowany w portugalskim dzienniku ustaw, nakazuje kapitanom łodzi rybackich udokumentowanie faktu złowienia korali lub gąbek; następnie mają one być wypuszczone.

Każdy połów gąbek i korali musi zostać zgłoszony w Portugalskim Instytucie Morza i Środowiska. Rybacy, którzy w swoich sieciach odnaleźli korale lub gąbki, muszą dostarczyć rządowej agencji jeden ze złowionych okazów, a pozostałe jak najszybciej uwolnić.

Według nowego prawa jeśli łódź trafi na dużą koncentrację chronionych stworzeń morskich, musi natychmiast opuścić rejon połowu. "Nadmierną obecność gąbek i korali ocenia się na podstawie zawartości sieci. Jeśli wyłowiono ponad 60 kg korali lub 200 kg gąbek, należy je wypuścić, a następnie opuścić rejon połowu, oddalając się o dwie mile morskie" - głosi dekret.

W nowych przepisach nie przewidziano kar dla turystów, którzy mogliby przypadkowo wyłowić korale lub gąbki, zastrzeżono jednak, że władze przeprowadzą kontrole w celu ochrony zagrożonych działalnością człowieka obszarów dna morskiego.

Władze zobowiązały się do ochrony morskich ekosystemów oraz zbierania informacji na ich temat. Wprowadziły też ograniczenia w stosowaniu do połowów narzędzi, które negatywnie wpływają na ekosystemy głębin morskich.

Nowe przepisy ograniczają połowy z użyciem tzw. haków ciągnionych. Ta popularna wśród portugalskich rybaków metoda będzie zakazana już od przyszłego roku.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę