biogaz_09_2025

Porozumienie ws. reformy unijnego rynku cukru

25 listopada 2005
Ministrowie rolnictwa krajów UE porozumieli się w czwartek w sprawie reformy rynku cukru - poinformowały brytyjskie źródła w Radzie UE.

Ministrowie zgodzili się w środę na obniżenie o 36 proc. ceny cukru oraz dotacje dla producentów.

Polska do końca była przeciwna porozumieniu ministrów rolnictwa krajów UE w sprawie reformy rynku cukru - poinformowały w czwartek źródła w Komisji Europejskiej. Porozumienie o reformie przyjęto bez głosowania, bowiem przewodniczący UE Brytyjczycy widzieli, że mają wystarczającą większość za jego przyjęciem.

Osiągnięto konsensus. Polacy do końca byli negatywnie nastawieni do reformy –  powiedziały PAP źródła w KE.

Unijna komisarz rolnictwa Marianne Fischer Boel wyraziła zdziwienie sprzeciwem Polski wobec przyjętej w czwartek przez ministrów rolnictwa UE reformy rynku cukru.

Polska musi zrestrukturyzować swoje rolnictwo, a fundusz restrukturyzacyjny (główne narzędzie reformy) jest świetną okazją –  podkreśliła komisarz na konferencji prasowej w Brukseli.

Jej zdaniem "całkowicie niesłuszne" są polskie obawy, że reforma doprowadzi do likwidacji w Polsce cukrowni, które za zaprzestanie działalności będą mogły dostać wysokie rekompensaty.

Przyjętej reformie poza Polską sprzeciwiały się także Łotwa i Grecja.

UE: Francuski minister o polskim sprzeciwie wobec reformy cukru

Z 11 krajów, które początkowo sprzeciwiały się reformie, nie zmieniły stanowiska tylko dwa: Polska i Grecja - mówił w czwartek francuski minister rolnictwa Dominique Bussereau.

Wczoraj było jeszcze 11 krajów przeciw reformie, dziś tylko trzy; polski rząd zapewne nie miał wystarczająco dużo czasu, by poznać całe dossier – tłumaczył sprzeciw Polski w sprawie reformy unijnego rynku cukru Bussereau.

Francja pomogła kilku krajom prowadzić rozmowy z Brytyjczykami. Wsparliśmy Hiszpanię i Włochy, by uzyskały dodatkową pomoc dla swoich regionów i producentów – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Bussereau, zadowolony z osiągniętego po trzech dniach negocjacji porozumienia w sprawie reformy rynku cukru.

Polska była w sytuacji szczególnej. Nowa ekipa prawdopodobnie nie miała wystarczająco dużo czasu, by poznać całe dossier – powiedział PAP Bussereau.

UE: Polska niezadowolona z przyjętej reformy rynku cukru

Przyjęty w czwartek przez ministrów rolnictwa Unii Europejskiej kompromis w sprawie reformy rynku cukru uwzględnia tylko część polskich postulatów i nie satysfakcjonuje Polski - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Brukseli.

Zawarty kompromis nie jest przez nas popierany - oświadczył Jurgiel. Kompromis nie uwzględnia postulatów ważnych z punktu widzenia Polski.


POWIĄZANE

Termin podstawowy minął, ale wnioski nadal można składać Choć 16 czerwca 2025 r....

– Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) ...

Komentarz ekspercki ppr: Rzepak w cieniu geopolityki i klimatu – rosnące napięci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę