Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Popyt na kukurydzę - dyskusja na temat roli biopaliw

5 stycznia 2016
Izba Zbożowo-Paszowa w swojej cotygodniowej notatce informuje, że od pewnego już czasu we wszelkich analizach i prognozach, dotyczących cen zbóż podkreśla się fakt szybko rosnącego wpływu na nie zużycia w produkcji bioetanolu amerykańskiej kukurydzy. Rzeczywiście, zdecydowanie ponad 30% zbiorów tego zboża w USA, u największego światowego producenta, trafia do destylacji.
Tempo wzrostu tego zużycia ma również przesądzać o spadku amerykańskich zapasów kukurydzy, mimo systematycznego zwiększania produkcji tego zboża w USA. Ma to oczywiście bardzo duży wpływ na rozhuśtany spekulacjami, światowy rynek zbóż, windując ceny nie tylko kukurydzy. Ostatnio pojawiła opublikowano nawet prognozę amerykańskiego departamentu rolnictwa przewidującą, że w bieżącym sezonie więcej kukurydzy zostanie przeznaczone na bioetanol, niż na pasze dla zwierząt.
Po tym szacunku pojawiło się jednak kilka analiz, kwestionujących skalę zmian, sugerowaną
w raporcie USDA. Nie wszystkie przy tym wywodzą się ze środowiska producentów etanolu, żywo zainteresowanych w tym, żeby prognozy szybkiego wzrostu popyt nie podbijały cen ich surowca. Instytut Badań Polityki Rolnej z Uniwersytetu Missouri (FAPRI) przedstawił swoją prognozę, zwracając uwagę na to, że być może USDA nie wziął pod uwagę wpływu na produkcję bioetanolu
w USA zapowiedzianego wycofania się z subsydiowania tej działalności z funduszy federalnych. Mają one zostać zlikwidowane do 31 grudnia tego roku. Rocznie na ten cel kieruje się ok.
6 mld dolarów. Powinno to doprowadzić w sezonie rozpoczynającym się 1 września do spadku wytwórstwa etanolu w USA o ok. 5%, a co za tym idzie do zmniejszenia popytu na kukurydzę na rynku amerykańskim. Produkcja powinna wrócić do poprzedniego poziomu po roku, a następnie rosnąć już w wolniejszym tempie, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Według tego scenariusza zużycie kukurydzy na cele paszowe oraz na bioetanol zrównają się w 2014 r.
Zachwiać tymi prognozami może jedynie wzrost eksportu amerykańskiego bioetanolu, jeśli wysokie ceny ropy, rosnący kurs reala oraz drożejący cukier podetną wywóz największego dostawcy biopaliwa na rynek światowy - Brazylii. Do tej pory jednak USA eksportowały jedynie ok. 3% swojej produkcji.
Głos zabrali również producenci etanolu. I choć trzeba pamiętać, że są oni bezpośrednio zainteresowani w takim, a nie innym kształcie rynkowych szacunków, to jednak warto zwrócić uwagę na ich komentarz do dwóch punktów analizy, przeprowadzonej przez USDA. Przetwórcy
z Renewable Fuels Association twierdzą bowiem, że są w stanie produkować 2,77 galonów etanolu z jednego buszla kukurydzy, a nie 2,7 galonów, jak przyjęło w swoim szacunku USDA. Przy założeniu produkcji etanolu na poziomie szacowanym przez departament, oznacza to oszczędność rzędu 100 mln buszli. Co więcej, broniąc się przed zarzutami, iż zużywają coraz więcej paszy niezbędnej hodowcom, RFA przypomina iż ok. 1/3 każdego buszla kukurydzy zużytej w destylarni wraca do hodowców w postaci produktów używanych jako białkowe dodatki do pasz.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę