Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Poprawią jakość naszej żywności

13 września 2011
Podajemy za Gazetą Pomorską: Rząd przyjął nowy program wieloletni mający pomóc rolnikom. Chodzi o "Wspieranie działań w zakresie kształtowania środowiska rolniczego i zrównoważonego rozwoju produkcji rolniczej w Polsce”. Będzie realizowany w latach 2011-2015 przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

- Będziemy zajmować się m.in. metodami ograniczania negatywnych skutków związanych z nawożeniem i stosowaniem środków ochrony roślin - mówi "Pomorskiej” Prof. Teresa Doroszewska z IUNG-PIB. - Naszym zadaniem jest dbanie o to, by żywność była jak najbardziej bezpieczna. Czyli - by była produkowana z surowców o jak najwyżej jakości. Naukowcy będą więc badać czy rośliny są np. skażone. Zwłaszcza, czy są wolne od szkodliwych toksyn pochodzących od patogenów grzybowych.

Zakres badań ma być szeroki - w programie wymieniono aż 18 zadań, m.in. analizę wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na środowisko. Co się pod tym kryje? Prof. Teresa Doroszewska wyjaśnia, że instytut ma dostarczyć wiedzy o tym, jak chronić grunty rolne - aby te, dobrej jakości nie były w łatwy sposób przekwalifikowywanie np. na działki budowlane.

Wiedza, którą zdobędą naukowcy z Puław ma być wykorzystywana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucje związane z rolnictwem a także przez samych producentów rolnych, m.in. przy podejmowaniu decyzji o tym, jak poprawić efektywność i dochodowość gospodarstw.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę