Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Poprawią jakość naszej żywności

13 września 2011
Podajemy za Gazetą Pomorską: Rząd przyjął nowy program wieloletni mający pomóc rolnikom. Chodzi o "Wspieranie działań w zakresie kształtowania środowiska rolniczego i zrównoważonego rozwoju produkcji rolniczej w Polsce”. Będzie realizowany w latach 2011-2015 przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

- Będziemy zajmować się m.in. metodami ograniczania negatywnych skutków związanych z nawożeniem i stosowaniem środków ochrony roślin - mówi "Pomorskiej” Prof. Teresa Doroszewska z IUNG-PIB. - Naszym zadaniem jest dbanie o to, by żywność była jak najbardziej bezpieczna. Czyli - by była produkowana z surowców o jak najwyżej jakości. Naukowcy będą więc badać czy rośliny są np. skażone. Zwłaszcza, czy są wolne od szkodliwych toksyn pochodzących od patogenów grzybowych.

Zakres badań ma być szeroki - w programie wymieniono aż 18 zadań, m.in. analizę wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na środowisko. Co się pod tym kryje? Prof. Teresa Doroszewska wyjaśnia, że instytut ma dostarczyć wiedzy o tym, jak chronić grunty rolne - aby te, dobrej jakości nie były w łatwy sposób przekwalifikowywanie np. na działki budowlane.

Wiedza, którą zdobędą naukowcy z Puław ma być wykorzystywana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucje związane z rolnictwem a także przez samych producentów rolnych, m.in. przy podejmowaniu decyzji o tym, jak poprawić efektywność i dochodowość gospodarstw.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę