Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Poprawa warunków życia na wsi - podstawowym celem strategii rozwoju rolnictwa

21 kwietnia 2005

Poprawa warunków życia i pracy mieszkańców wsi poprzez wzrost gospodarczy, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska, to główny cel przygotowywanej przez resort rolnictwa strategii rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa na lata 2007-2013. Rozwój rolnictwa w przyszłych latach był tematem środowego posiedzenia komisji rolnictwa.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji, minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zaznaczył, że strategia rozwoju rolnictwa jest częścią Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013, nad którym trwa obecnie debata narodowa. Dodał, że jest także prowadzona debata w UE na temat wspólnotowego budżetu na lata 2007-2013; zadecyduje ona o wielkości środków z UE dla Polski. Wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk przypomniał, że już w 2003 r. Unia dokonała zmian we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Są one odpowiedzią na oczekiwania konsumentów w odniesieniu do społecznych funkcji rolnictwa w zakresie metod produkowania żywności, która powinna odbywać się przy zachowaniu czystości środowiska i dobrostanu zwierząt.

Resort rolnictwa zakłada, że w latach 2007-2013 będzie realizowany model wielofunkcyjnego rozwoju wsi i rolnictwa. Na wsi będzie następowało stopniowe zróżnicowanie działalności w celu zapewnienia alternatywnych źródeł dochodów poza rolnictwem. Działania te mają na celu zmniejszenie bezrobocia na wsi.

Jak poinformował Kowalczyk, główny cel strategii ma być osiągnięty poprzez realizację celów pośrednich takich jak wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, poprawa konkurencyjności rolnictwa i wzmocnienie przetwórstwa rolno-spożywczego.

Kowalczyk wyjaśnił, że od 2007 roku zostaną połączone dwa dotychczasowe fundusze - Plan Rozwoju Gospodarstw Wiejskich (PROW) oraz Sektorowy Program Operacyjny (SPO) w jeden fundusz - Europejski Fundusz Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), z którego będą finansowane wszystkie projekty dotyczące wsi.

Dodał, że od 2007 roku będzie też znacznie większa decentralizacja w zarządzaniu unijnymi środkami, większe uprawnienia będą miały Urzędy Marszałkowskie.

Strategia opracowywana przez resort rolnictwa, będzie finansowana z funduszy unijnych i krajowych. Głównym źródłem będą pieniądze pochodzące z EFRROW. Nie wiadomo jeszcze jakie środki na ten cel zostaną Polsce przyznane na lata 2007-2013. Resort uważa, że Polska nie powinna otrzymać mniej niż 9,5 mld euro.

Zdaniem resortu rolnictwa, niektóre działania będą musiały być finansowane z budżetu krajowego. Dotyczy to np. dużych przedsiębiorstw przetwórczych (tj. zakładów zatrudniających pow. 250 osób). KE planuje bowiem wycofanie się z finansowania takich przedsiębiorstw. Ministerstwo będzie jednak zabiegało utrzymanie kredytów preferencyjnych na inwestycje dla tych firm.

Posłowie zadawali szereg szczegółowych pytań zarzucając resortowi rolnictwa, że przedstawiona strategia jest zbyt ogólna.

Jak wyjaśnił Kowalczyk, dokument ten z natury musi być ogólny, gdyż tylko pokazuje wizje rozwoju rolnictwa i agrobiznesu w następnych latach. A szczegółowe rozwiązania znajdą się w planie operacyjnym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę