Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że po niewielkim spadku w maju br., w czerwcu odnotowano ponowny, choć śladowy, wzrost cen skupu mleka w Polsce. Według danych GUS rolnicy za hektolitr surowca otrzymali średnio 119,32 PLN, tj. o 0,3 proc. więcej w relacji miesięcznej.
Warto jednak zaznaczyć, iż zazwyczaj o tej porze roku mleko sezonowo tanieje. W okresie ostatnich pięciu lat cena w czerwcu obniżała się średnio o 0,5 proc. wobec maja, a jeżeli nie brać pod uwagę rekordowego pod względem cen 2007 r., to spadek ten sięgał 0,8 proc.
Obecnie cena mleka jest o prawie 17 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie według naszych szacunków koszty nawozów stosowanych przy produkcji kukurydzy na kiszonkę zwiększyły się o około 30 proc., środków ochrony roślin o kilkanaście proc., zaś materiału siewnego nawet o 80 proc. w relacji rocznej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa z maja br., pełnoporcjowe mieszanki paszowe dla krów mlecznych były o prawie 48 proc. droższe niż przed rokiem. Oznacza to, iż pomimo wysokich cen skupu mleka, opłacalność produkcji kształtuje się na nieco niższym do ubiegłorocznego poziomie.
W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się istotnych zmian cen skupu, choć mogą one pod wpływem rosnącej sezonowo produkcji (maj-wrzesień) nieznacznie obniżyć się. Jesienią z reguły mleko ponownie drożeje, niemniej tendencje te mogą zostać zaburzone wydarzeniami na świecie - ostatnio pojawia się wiele przesłanek wskazujących na obniżki światowych cen przetworów mleczarskich w kolejnych kwartałach (wyniki aukcji kontraktów terminowych organizowanej przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade, prognozy USDA).