Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad połowa Polaków ma nadwagę

3 grudnia 2015
W Polsce nie ma kompleksowego systemu leczenia i wsparcia dla osób otyłych - informuje Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Otyłość trzeba uznać za przewlekłą chorobę zagrażającą zdrowiu i życiu - apeluje.

W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością, by zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania. Tego dnia w wielu poradniach zdrowia organizowane są bezpłatne badania poziomu glukozy i cholesterolu, pomiary ciśnienia czy porady dietetyka, a w ośrodkach sportu odbywają się darmowe pokazy ćwiczeń fittnes.

Fundacja OD-WAGA, przy której działa społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość, uważa, że w Polsce przypadłość ta postrzegana jest przez społeczeństwo jako efekt zaniedbań żywieniowych albo lenistwa, kompleksów czy złego stylu życia; cały czas pokutuje przekonanie, że jest to defekt urody a nie choroba.

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i OD-WAGA postuluje o wprowadzenie w Polsce specjalizacji lekarza obesitologa (obesity - z ang. otyłość). "Otyłość to choroba wymagająca kompleksowej interdyscyplinarnej opieki zdrowotnej, tymczasem w naszym kraju jest zaledwie 15 specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia zdobyte za granicą. 15 na prawie 20 mln osób potrzebujących ich pomocy" - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.

Ostateczną metodą leczenia choroby są zabiegi chirurgiczne. Takich operacji ze wskazaniem: natychmiastowe ratowanie zdrowia i życia wymaga w Polsce 1,5 mln osób z tzw. otyłością olbrzymią (ważące ok.120 kg). Takich zabiegów przeprowadza się rocznie ok. 2 tys.

Osoby otyłe często są dyskryminowane - upokarzane, ośmieszane i przezywane; bywa, że są zastraszane i bite. Jak twierdzą przedstawiciele OD-WAGI zdarza się, że w placówkach służby zdrowia odmawia im się badań, a leczenie schorzeń uzależnia od schudnięcia, w szpitalach brakuje odpowiedniego sprzętu do diagnostyki i leczenia, np. wag z odpowiednio wysokim zakresem pomiaru, ciśnieniomierzy z szerokimi mankietami, wzmocnionych stołów operacyjnych i łóżek. Osoby otyłe mają też problemy na rynku pracy, są pomijane przy awansach, odsuwane od kontaktów z klientami z powodu niekorzystnego wizerunku; mają kłopoty w miejscach użyteczności publicznej, np. brakuje tam odpowiednio dużych krzeseł, w samolotach żąda się od nich dodatkowej opłaty.
OD-WAGA chce zmieniać tę sytuację; dąży do wprowadzenia w Polsce wielodyscyplinarnego systemu diagnozowania, leczenia i rehabilitacji osób chorych na nadwagę i otyłość - systemu realizowanego w ramach podstawowych świadczeń medycznych i socjalnych przysługujących każdemu obywatelowi. "Walczymy nie o dodatkowe przywileje, ale o równe prawa człowieka, pacjenta i prawa obywatelskie" - powiedziała rzeczniczka praw osób chorych na otyłość Magdalena Gajda.

Z wrześniowego badania CBOS wynika, że połowa Polaków (51 proc.) waży za dużo - 34 proc. ma nadwagę, 17 proc. jest otyłych. Centrum Badania Opinii Społecznej pytało respondentów o ich masę ciała i wzrost. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi obliczano wskaźnik masy ciała (BMI) danej osoby. Okazało się, że nadwagę lub otyłość ma 61 proc. Polaków i 42 proc. Polek. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych: prawie 3 na 4 osoby po 65. roku życia ważą zbyt dużo.

Podobne informacje podaje OD-WAGA na podstawie badań Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego - 64 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet jest otyłych lub ma nadwagę.

Z raportu UNICEF pt. "Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych" wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadwagę ma u nas aż 17 proc. dzieci w wieku do 15 lat.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę