Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad połowa kanapek polskich uczniów trafia do kosza

5 stycznia 2016
Więcej niż połowa kanapek, które zabierają z domu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, ląduje w koszu na śmieci - ocenili nauczyciele, biorący udział w badaniu Millward Brown o marnowaniu żywności. Według ankietowanych pedagogów, winę za to ponoszą słodycze i przekąski.

Badanie o nazwie "Talent do niemarnowania" - którego wyniki udostępniono PAP - zostało przeprowadzone w styczniu 2014 r. na reprezentatywnej próbie 1000 nauczycieli.
Według nauczycieli 58 proc. kanapek przygotowanych przez rodziców dla dzieci nie jest przez nie zjadanych w szkołach, ale ląduje w koszach na śmieci. Marnuje się także jedzenie przygotowywane w szkołach, np. obiady na stołówkach. I tak: nie jest zjadanych 42 proc. surówek, 34 proc. zup, 33 proc. kasz i ryżu, 30 proc. warzyw, 24 proc. ziemniaków i 20 proc. mięsa. W koszach ląduje też 29 proc. owoców i 27 proc. mleka.
Główną przyczyną tego stanu rzeczy - zdaniem pedagogów - jest to, że uczniowie wolą jeść słodycze i przekąski. Uważa tak 84 proc. nauczycieli. 70 proc. z nich sądzi, że dzieci nie lubią tego, co przygotowują im rodzice, a 50 proc., że nie lubią posiłków przygotowywanych na stołówce. 32 proc. ocenia, że uczniowie zamiast kanapek i obiadów szkolnych wolą zjeść hamburgery, pizzę lub frytki. Część nauczycieli problem widzi w zbyt dużych porcjach przygotowywanych przez rodziców (uważa tak 31 proc. pedagogów) lub na stołówkach (odpowiedziało tak 12 proc.).
Na podstawie ankiet wypełnionych przez nauczycieli autorzy badania ocenili, że jedzenie w szkole marnuje 4,5 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów. To oznacza, że rocznie w szkołach marnuje się żywność warta 236 tys. złotych (przy średnim koszcie jednej kanapki wynoszącym 1,5 zł).
Badanie "Talent do niemarnowania" było zrealizowane na zamówienie programu "Tesco dla Szkół". W ramach akcji, przy współpracy merytorycznej Federacji Polskich Banków Żywności, przygotowano ogólnopolski program edukacyjny poświęcony w całości problematyce marnowania żywności. Uczestniczyło w nim ponad 6 tys. dzieci oraz ich nauczyciele i rodzice. Uczniowie mieli m.in. nagrać krótki film związany z tematem programu.
Z myślą o rodzicach przygotowano materiały, w których wyjaśniono m.in. dlaczego zamiast jednej dużej kanapki przygotować dziecku dwie mniejsze (wtedy np. może się podzielić drugim śniadaniem z kolegą), jak pakować kanapki, owoce i warzywa, by po wyjęciu z plecaka nadal wyglądały apetycznie. Zachęca się ich także do tego, by rozmawiali z dziećmi, dlaczego nie powinno się marnować żywności z powodów etycznych, ekologicznych i finansowych.
Według twórców programu, w szkołach biorących udział w przedsięwzięciu problem marnowania żywności przez dzieci zmniejszył się.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę