Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad pół miliona fałszywek euro wykrytych w 2012 r.

5 stycznia 2016
Ponad pół miliona fałszywych banknotów i 184 tys. monet euro zostało wycofanych w zeszłym roku z obiegu. Przestępcy najchętniej podrabiają banknoty o nominale 20 i 50 euro oraz monety 2 euro, ale nie gardzą też pięciocentówkami.

Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) 80 proc. z wycofanych w drugiej połowie zeszłego roku fałszywych banknotów miało nominał 20 i 50 euro. W całym 2012 r. wykryto w sumie 531 tys. sztuk różnego rodzaju papierowych fałszywek.

Z kolei jeśli chodzi o monety, to przestępcy upodobali sobie te o nominale 2 euro. W zeszłym roku stanowiły one prawie dwie trzecie (121 tys.) wszystkich wycofanych podróbek.

Zdecydowanie rzadziej podrabiane jest 1 euro - stanowiło tylko 32 tys. wycofanych monet. Co ciekawe, przestępcy nie gardzą i drobnymi, bo łaszą się też na fałszowanie pięciocentówek. W 2012 r. wycofano aż 31 tys. tych miedziaków.

Nie wiadomo, czy to skutek większej aktywności fałszerzy, czy też większej czujności obywateli i służb, ale liczba wykrytych sfałszowanych monet wzrosła w 2012 r. w stosunku do 2011 r. o 17 proc.: ze 157 tys. sztuk do 184 tys.

Nie wydaje się jednak, by skala przestępczego procederu zmuszała mieszkańców strefy euro i innych posługujących się wspólna walutą do pieczołowitego oglądania każdej monety. Według danych Komisji Europejskiej przy liczbie 16,5 mld oryginalnych monet euro będących obecnie w obiegu stosunek falsyfikatów do prawdziwych euro wynosi 1 do 100 tys.

Ze wspólnej waluty korzysta co najmniej 330 mln ludzi w 17 krajach UE. Euro jest też środkiem płatniczym w takich państwach nienależących do Unii, jak Czarnogóra i Kosowo. Na całym świecie w obiegu jest 913 mld euro w banknotach.

Na początku lutego KE ogłosiła, że w ramach nasilania walki z fałszowaniem banknotów i monet chce zwiększenia i ujednolicenia kar za czerpanie zysków z tego procederu. Obecnie są one różne w zależności od kraju.

Np. w Bułgarii i Austrii prawo nie określa minimalnych kar dla osób złapanych na rozpowszechnianiu fałszywych pieniędzy. Na Litwie i w Irlandii dopuszcza się możliwość ukarania za to przestępstwo jedynie grzywną.

Według Europolu najwięcej fałszowanych banknotów i monet euro jest w Bułgarii i Włoszech.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę