Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad 2 tys. decyzji w sprawie rent strukturalnych

25 października 2004

Ponad 2 tys. postanowień o przyznaniu rent strukturalnych rolnikom, którzy przekażą swoje gospodarstwo następcom, wydała do czwartku (21 października) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy złożyli około 18 tys. 600 wniosków - poinformowała PAP w piątek rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

"Biura powiatowe Agencji rozpatrzyły do 21 października tego roku ponad 2 tys. wniosków o rentę strukturalną. W 2 tys. 96 przypadków została wydana pozytywna decyzja, a w 37 - wnioski zostały odrzucone" - powiedziała rzecznik.

Najwięcej decyzji trafiło do rolników z woj. kujawsko-pomorskiego (545) i podlaskiego (ok. 520), najmniej z woj. śląskiego i opolskiego (po 11 wniosków).

Jak powiedziała Musiał, najwięcej wniosków o przyznanie rent strukturalnych wpłynęło dotychczas do Agencji z woj. mazowieckiego (3 tys. 250) oraz łódzkiego (ponad 2 tys. 160), najmniej z lubuskiego (201) oraz śląskiego (427).

Renta za ziemię przysługuje rolnikowi, który posiada co najmniej 1-hektarowe gospodarstwo, ukończył 55 lat, przez ostatnie co najmniej 10 lat gospodarował na ziemi i był przez co najmniej 5 lat ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Aby wnioski mogły być rozpatrywane, muszą być kompletne, ale w ciągu pół roku rolnik musi udowodnić, iż faktycznie przekazał ziemię następcy bądź ją wydzierżawił na 10 lat. Musi także złożyć zobowiązanie o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej. I dopiero wtedy w ciągu miesiąca wydawana jest decyzja o wypłacaniu rent.

Musiał powiedziała, że w pierwszych dniach uruchomienia programu rolnicy składali nawet po 2 tys. wniosków dziennie, obecnie biura przyjmują ich znacznie mniej - po ok. 60 dziennie. Zdaniem Musiał, wnioski o rentę złożyli prawdopodobnie ci rolnicy, którzy mają następców gotowych od zaraz przejąć ich gospodarstwo rolne.

Dodała, że Agencja uruchomiła także inne formy wsparcia np. dla gospodarstw ekologicznych lub na zalesienia i część rolników, którzy nie do końca są zdecydowani na przekazanie ziemi, analizuje inne możliwości.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej to 210 proc. kwoty najniższej emerytury (która wynosi obecnie 562,58 zł), czyli prawie 1200 zł.

Na finansowanie rent na lata 2004-2006 zaplanowano środki w wysokości 640 mln euro. Według wstępnych szacunków, wystarczą one na wypłaty rent dla ponad 50 tys. rolników.


POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę