Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomorska wieś pięknieje - 10 lat w Unii Europejskiej

3 grudnia 2015
1 maja 2014 roku obchodziliśmy jubileusz 10 – lecia członkowstwa  Polski w Unii Europejskiej. Polska wieś pozytywnie zmieniła swe oblicze  dzięki naszej akcesji do struktur unijnych . Dziś jesteśmy w zupełnie innymi miejscu i potrafimy  skutecznie konkurować z rolnictwem z pozostałych krajów UE. Z ubogiego kraju z bloku wschodniego staliśmy się  dla nich partnerem konkurującym jakością , a nie najniższą ceną .Wieś pięknieje, a życie stało się normalne i kolorowe.

Nasi rolnicy  w 2004 roku byli jednak dość sceptycznie  nastawieni co do unijnej akcesji . Eurosceptycy prognozowali bowiem , że  przystąpienie Polski do struktur unijnych może oznaczać upadek naszego rolnictwa i zalanie polskiego rynku droższymi produktami spożywczymi zagranicy. Wielu ,zwłaszcza starszych gospodarzy obawiało się , że jeżeli wystąpią o dopłaty, to ,,Bruksela ‘’ w zamian zabierze im ziemię.

Jednak czarny scenariusz jakim straszono  przed 1 maja 2004 roku  polskich chłopów się nie sprawdził. Dziś bilans naszego pobytu w strukturach unijnych jest dla polskiej wsi  zdecydowanie dodatni. Nasze rolnictwo  w ciągu 10 lat akcesji otrzymało i zagospodarowało  prawie 169 mld złotych .  W ciągu 10 lat rolnicy za unijne dotacje kupili ponad 228 tysięcy maszyn i urządzeń rolniczych i zrealizowali około 3 tysięcy inwestycji budowlanych .

Środki unijne kierowane na wieś zaktywizowały środowiska wiejskie w zakresie realizowania potrzeb społecznych wsi. Inwestycje prorozwojowe tworzą miejsca pracy a więc także i dochody na wsi.
Dzięki tym pieniądzom  nasze rolnictwo , nasze przetwórstwo  uległo głębokim przeobrażeniom.  Dzisiaj mamy nowoczesne przetwórstwo  i dzięki temu  nasze produkty rolno – spożywcze są obecne na praktycznie wszystkich rynkach świata.  

10 letni bilans obecności naszego kraju w UE jest dla polskiej wsi korzystny .  Jak pokazują dane statystyczne  i analizy ekspertów objęcie naszego rolnictwa instrumentami Wspólnej Polityki Rolnej otworzyło w historii polskiej wsi nowy rozdział . Dzięki integracji z UE napływają na polska wieś ogromne środki na modernizacje , rośnie eksport żywności , dwukrotnie wzrosły dochody gospodarstw rolnych. Z roku na rok poprawiają się warunki pracy, zmienia się struktura rolnictwa, rozwija sektor rolno – spożywczy , a wieś odmłodniała. Średni wiek polskiego rolnika jest najniższy w Unii Europejskiej.

Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby mogła przetrwać jak podkreślają  włodarze województwa pomorskiego musi przekształcać się i rozwijać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Działania Unii Europejskiej wspierają od lat w swoich programach politykę zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, w tym także rozwój infrastruktury technicznej, społecznej i ekologicznej. Dzięki realizowanym projektom wieś staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem zamieszkania i wypoczynku.

 Pomorska wieś pięknieje  nie tylko dzięki unijnym dotacjom , ale przede wszystkim dzięki swoim mieszkańcom , którzy potrafili dobrze wydać  pozyskane środki finansowe.
Swój  i to znaczny udział w pozytywnym rozwoju obszarów wiejskich  wojewódzka pomorskiego ma również samorząd rolniczy.

Pomorska Izba Rolnicza jest instytucją pozarządową , niezależną  jednostką samorządu rolniczego o charakterze niedochodowym. Podstawą prawną funkcjonowania izb rolniczych w Polsce  jest ustawa z dniach 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych . Jako samorząd izba jest partnerem dla władz wojewódzkich oraz samorządu terytorialnego , przy podejmowaniu decyzji dotyczących wsi i rolnictwa województwa pomorskiego.

Główny zadaniem i celem izby jest pomoc w rozwiązywaniu problemów rolnictwa  województwa pomorskiego i reprezentowanie interesów rolników.
 Izba działa na rzecz tworzenia rynków rolnych oraz poprawy warunków  zbytu płodów i produktów rolnych. Przekazuje rolnikom wiedzę z zakresu nowych odmian roślin  uprawnych, technologii produkcji , chowu zwierząt i wielu innych istotnych dla rolnictwa zagadnień.

 Z zakresu ustawodawstwa izba zapoznaje rolników ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej  oraz mechanizmami dotyczącymi funkcjonowania Wspólnego Rynku Rolnego.
Wszystkie działania Pomorskiej Izby rolniczej przyporządkowane SA w praktyce jednemu celowi : rzetelnej pracy na rzecz środowiska wiejskiego  województwa pomorskiego.

W minionej dekadzie ( 2004 – 2014) , Pomorska Izba Rolnicza stała się beneficjentem funduszy unijnych , pozyskując w licznych programach i grantach kwotę ponad 10 milionów złotych  na działania wspierające pomorską wieś  i rolnictwo.
W ramach tych środków Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała dla tysięcy rolników , ponad 200 kursów zawodowych i szkoleń , które umożliwiły im zdobycie nowych , dodatkowych kwalifikacji , dywersyfikując tym , działalność rolniczą.
Pracownicy Izby pomagali i nadal pomagają rolnikom województwa pomorskiego i nieodpłatnie sporządzają dziesiątki tysięcy wniosków między innymi o dopłaty obszarowe, rolnośrodowiskowe ,  do materiału siewnego czy na modernizacje gospodarstw rolnych.

Pomorska Izba Rolnicza jest także emitentem publikacji dotyczących zagadnień PROW 2007 – 2013 , broszur z  zagadnień dotyczących  poszczególnych osi PROW, biuletynów informacyjnych  i innych publikacji zakresu  miedzy innymi ochrony środowiska , produkcji zwierzęcej, roślinnej, sadowniczej i ogrodniczej oraz finansów gospodarstwa rolnego i agroturystyki.
W ostatnich dziesięciu  latach samorząd rolniczy województwa pomorskiego był współorganizatorem  licznych Turniejów Kół Gospodyń Wiejskich , Targów Rolniczych, Konkursów wojewódzkich  o tematyce rolniczej i fundatorem nagród rzeczowych o wartości ponad 60 000 złotych.

Ponadto w latach 2009 – 2014 PIR przy wsparciu środków z funduszy Promocji  zrealizował i nadal kontynuuje działania promujące pomorskich producentów mięsa, mleka i zbóż organizując liczne imprezy , których celem jest promocja  wśród konsumentów zdrowej i smacznej regionalnej żywności .

Ostatnia dekada to również  okres również doskonałej współpracy  izby rolniczej z Agencja Nieruchomości Rolnych w Gdańsku  i wspólna praca na rzecz poprawy struktury agrarnej na Pomorzu. Wypracowany  model współpracy  PIR i z ANR , nie ma odpowiednika na terenie kraju. Dzięki bowiem bliskiej współpracy i koordynacji działań , możliwa jest efektywna poprawa struktury agrarnej  oraz skuteczne rozdysponowanie gruntów rolnych pozostających w dyspozycji ANR na rzecz pomorskich rolników.

W latach 2004 – 2014 biuro Pomorskiej Izby Rolniczej odwiedziło ponad 20 000 rolników , korzystając z nieodpłatnej pomocy prawnej  i zaplecza technicznego.

W tym czasie zarząd i pozostali członkowie Pomorskiej Izby Rolniczej  opiniowali ponad 750 projektów  aktów prawnych  dotyczących  rolnictwa, obszarów wiejskich oraz rynków rolnych. W  tym roku z inicjatywy samorządu rolniczego do Sejmu RP trafił obywatelski projekt  nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Akcesja , niepodważalnie miała ogromne znaczenie dla wszystkich obywateli naszego kraju , jednak szczególnie  - dla mieszkańców obszarów wiejskich i całego sektora rolnego. Bez wątpienia fakt, ten trwałe zmienił i zmienia i będzie zmieniał oblicze polskiej, w tym pomorskiej wsi.



POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę