W dniach 16-21 lipca 2012 roku Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego we współpracy z Pomorską Izbą Rolniczą zorganizował wyjazd studyjny dla rolników z terenu województwa pomorskiego oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa.
Celem wyjazdu było zaznajomienie uczestników z rodzajami działalności rolniczej prowadzonej na terenie Meklemburgii, zapoznanie się z technologią produkcji eko-energii, poznanie nowych technologii upraw polowych oraz wymiana wiedzy i doświadczeń zawodowych dotyczących możliwości rozwoju oraz wdrożenia zagadnień produkcji biogazu i jego energetycznego wykorzystania w warunkach polskich..
Przy wyborze miejsca planowanego wyjazdu wzięto pod uwagę fakt, że Niemcy są wiodącym producentem rolnym w Unii Europejskiej i według statystyk, zajmują drugie miejsce jako największy producent produktów rolnych. Ponadto są jednym z liderów jeśli chodzi o produkcje biogazu w Europie i zastosowanie nowoczesnych technologii w rolnictwie. Wizyta była okazją do zapoznania się z niemieckimi doświadczeniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
W trakcie kilkudniowego pobytu w Meklemburgii uczestnicy wizyty studyjnej zwiedzili gospodarstwo rolne w Suderholz, w którym znajduje się nowoczesna obora wraz halą udojową oraz biogazownia. Produkcja rolna oparta jest tam na uprawie zbóż oraz chowie i hodowli krów mlecznych. Gospodarstwo posiada również własną biogazownie . Biogaz wykorzystywany jest przede wszystkim na cele własne ( energiia elektryczna oraz cieplna).
Natomiast podczas pobytu w gospodarstwie w Benitz mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami produkcji jałówek oraz z funkcjonowaniem biogazowi rolniczej o wielkości 1 MW. Właściciele gospodarstwa zwrócili uwagę na rosnące znaczenie biogazu agrarnego oraz możliwości jego zastosowania. Omówili również zasady wytwarzania biogazu, substraty do jego produkcji oraz zasady działania biogazowi ( proces suchy oraz mokry).
Rolnicy z pomorskiego zapoznali się też z systemem opodatkowania rolników podczas spotkania z przedstawicielami władz miasta Malchow oraz zwiedzili Muzeum Rolnictwa
Ostatnim punktem wizyty w Meklmemburgii było zaś zwiedzanie nowoczesnego gospodarstwa rolnego w Schasmachtenhagen , w który znajduje się nowoczesna instalacja fotowoltaiczna oraz biogazownia i ferma wiatrowa. Instalacje te zasilają w energię cieplną i elektryczną całe gospodarstwo rolne oraz kilka sąsiednich.
Udział w wizycie studyjnej umożliwił jej uczestnikom pogłębienie zagadnień dotyczących polityki rozwoju obszarów wiejskich, wymianę doświadczeń oraz zachęcił do do zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej we własnych gospodarstwach. Wizyta w Meklemburgii potwierdziła, że warto zadbać o transfer dobrych praktyk z Niemiec w dziedziny odnawialnych źródeł energii do województwa pomorskiego , zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak i ze względów finansowych.
7482978
1