Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Pomogą poszkodowanym rolnikom

5 stycznia 2016
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba , podczas konferencji prasowej zorganizowanej 13 czerwca 2013 r. w gmachu Sejmu RP zapowiedział stworzenie specjalnego programu wsparcia dla rolników, którzy ponieśli w tym roku straty w wyniku nadmiernych opadów, powodzi, gradobicia, wichur czy innych klęsk żywiołowych
Tegoroczne ulewne deszcze, gradobicia, powodzie czy wichury spowodowały straty w ponad 100 tys. rolniczych gospodarstw i zniszczyły ok. 600 tys. hektarów upraw, co stanowi prawie 5% wszystkich użytków rolnych. Najbardziej ucierpiało województwo łódzkie. Według szacunków zniszczonych zostało tam 80 tys. gospodarstw.
Jak podkreślił szef resortu rolnictwa trudno w tej chwili  już podać skalę wszystkich strat w rolnictwie, bo w całym kraju trwa ich szacowanie. Wojewodowie powołali komisje, które przedstawią protokoły i wtedy będzie możliwe dokładne podliczenie strat.
 Na podstawie protokołów wojewodowie będą mogli wystąpić do ministerstwa rolnictwa o uruchomienie pomocy rozdzielanej m.in. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jedną w form takiego wsparcia są kredyty na wznowienie produkcji rolniczej - tzw. kredyty klęskowe. Oprocentowanie tych kredytów jest preferencyjne, co oznacza, że jest dużo niższe w porównaniu z kredytami komercyjnymi. W przypadku  kredytów "klęskowych" wynosi ono 1,5% (w przypadku rolników, którzy posiadali stosowne ubezpieczenie swoich gruntów czy zwierząt gospodarskich) lub 3% jeśli rolnicy takiego ubezpieczenia nie mieli. Kredyty te uruchamia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek wojewody z regionu, w którym wystąpiły klęski żywiołowe. Wniosek ten składany jest na podstawie protokołów strat sporządzonych przez wojewódzkie komisje.   
Jak zapowiedział szef  MR i RW poszkodowani rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" należącego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013. Zaznaczył, że ponieważ dotychczasowy limit środków zaplanowany na wsparcie z tego działania - ok. 416 mln zł, został już wykorzystany w poprzednich naborach, to teraz pieniądze dla poszkodowanych zostaną zabrane z innych działań PROW 2007-2013. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy ujawnił, że spodziewa się przeznaczenia na ten cel ok. 90 mln zł. Ze środków z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" będą mogli skorzystać rolnicy, którzy w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych utracili  30%  upraw i ponieśli starty w majątku trwałym o wartości co najmniej 10 tys. złotych.
Rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe będą mogli skorzystać  też z ulg w podatku rolnym, czyli wystąpić z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty, a w szczególnych wypadkach o całkowite jego umorzenie.  Podobnie będą mogli postąpić w przypadku zobowiązań względem KRUS czy Agencji Nieruchomości Rolnych.
Minister zapowiedział również, że przedstawi Radzie Ministrów propozycję, by rolnicy otrzymali dopłaty do powierzchni upraw zniszczonych przez klęski żywiołowe. Gdyby rząd zgodził się na ten pomysł to rolnicy otrzymaliby tzw. płatności do hektara. Byłaby to więc pomoc podobna do tej, udzielonej w zeszłym roku rolnikom, którym wymarzły uprawy.

POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę