Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Pomoc ukraińskim rolnikom

20 grudnia 2005

W trakcie Forum Europa - Azja Centralna Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej podpisał z ukraińską Konfederacją Rolną list intencyjny o przyszłej współpracy. Fundusz zamierza pomagać w uzyskiwaniu środków na rozwój wsi i zarządzaniu nimi.

Porozumienie zakłada utworzenie na Ukrainie instytucji podobnej do polskiej fundacji. - Chcemy, żeby działała jako organizacja pozarządowa. Planujemy, że wyspecjalizuje się w rozwijaniu obszarów wiejskich dzięki środkom pozyskiwanym od obydwu rządów i z Brukseli - mówi Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Instytucja może powstać w pierwszym kwartale przyszłego roku. W lutym planowane są w Polsce szkolenia jej pracowników. Leonid Kozaczenko, szef Konfederacji Rolnej, przekonuje, że instytucja taka jest Ukrainie potrzebna. - Połowa naszego społeczeństwa mieszka na wsi. Prawie jedna trzecia PKB pochodzi z rolnictwa i przemysłu przetwórczego. Ukraina jest typowym krajem rolniczym - twierdzi Kozaczenko. Według niego może być to atutem naszego wschodniego sąsiada. - Coraz częściej pojawiają się analizy, które przewidują, że już w latach 30. XXI wieku będziemy mieć do czynienia z problemem światowego głodu. Może to być szansa na szybszy rozwój ukraińskiej wsi i całego kraju - uważa prezydent Konfederacji Rolnej.

Obecnie na Ukrainie zarobki w rolnictwie są średnio o połowę niższe od średniej krajowej, a śmiertelność wśród mieszkańców wsi niemal dwukrotnie wyższa.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej działa od stycznia 1990 roku. Udziela samorządom i przedsiębiorcom nisko oprocentowanych kredytów na realizację inwestycji w infrastrukturę wiejską. - Od powołania fundacji podpisaliśmy ponad 16 tys. umów, w które zaangażowaliśmy prawie 800 mln zł. Dzięki temu udało się zrealizować inwestycje warte około 4 mld zł - wylicza Marek Zagórski.

Pieniądze fundacji pomogły m.in. w budowie i remontach 2,2 tys. wiejskich szkół, ponad 700 placówek medycznych, 140 młynów, 300 piekarni i masarni, 46 przetwórni owoców i warzyw. Dotacje przyczyniły się do powstania 57 tys. przyłączy telefonicznych, a 258 tys. gospodarstw podłączono do sieci gazowej.

- Polska pomoże Ukrainie rozwinąć instytucję, która będzie ułatwiała w dokonywanie zmian strukturalnych obszarów wiejskich. Nie można skutecznie dokonać przemian w rolnictwie bez wspomożenia zmian, które odbywają się w otoczeniu rolnictwa - mówiła w trakcie krynickiego forum Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę