Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomoc ukraińskim rolnikom

20 grudnia 2005

W trakcie Forum Europa - Azja Centralna Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej podpisał z ukraińską Konfederacją Rolną list intencyjny o przyszłej współpracy. Fundusz zamierza pomagać w uzyskiwaniu środków na rozwój wsi i zarządzaniu nimi.

Porozumienie zakłada utworzenie na Ukrainie instytucji podobnej do polskiej fundacji. - Chcemy, żeby działała jako organizacja pozarządowa. Planujemy, że wyspecjalizuje się w rozwijaniu obszarów wiejskich dzięki środkom pozyskiwanym od obydwu rządów i z Brukseli - mówi Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Instytucja może powstać w pierwszym kwartale przyszłego roku. W lutym planowane są w Polsce szkolenia jej pracowników. Leonid Kozaczenko, szef Konfederacji Rolnej, przekonuje, że instytucja taka jest Ukrainie potrzebna. - Połowa naszego społeczeństwa mieszka na wsi. Prawie jedna trzecia PKB pochodzi z rolnictwa i przemysłu przetwórczego. Ukraina jest typowym krajem rolniczym - twierdzi Kozaczenko. Według niego może być to atutem naszego wschodniego sąsiada. - Coraz częściej pojawiają się analizy, które przewidują, że już w latach 30. XXI wieku będziemy mieć do czynienia z problemem światowego głodu. Może to być szansa na szybszy rozwój ukraińskiej wsi i całego kraju - uważa prezydent Konfederacji Rolnej.

Obecnie na Ukrainie zarobki w rolnictwie są średnio o połowę niższe od średniej krajowej, a śmiertelność wśród mieszkańców wsi niemal dwukrotnie wyższa.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej działa od stycznia 1990 roku. Udziela samorządom i przedsiębiorcom nisko oprocentowanych kredytów na realizację inwestycji w infrastrukturę wiejską. - Od powołania fundacji podpisaliśmy ponad 16 tys. umów, w które zaangażowaliśmy prawie 800 mln zł. Dzięki temu udało się zrealizować inwestycje warte około 4 mld zł - wylicza Marek Zagórski.

Pieniądze fundacji pomogły m.in. w budowie i remontach 2,2 tys. wiejskich szkół, ponad 700 placówek medycznych, 140 młynów, 300 piekarni i masarni, 46 przetwórni owoców i warzyw. Dotacje przyczyniły się do powstania 57 tys. przyłączy telefonicznych, a 258 tys. gospodarstw podłączono do sieci gazowej.

- Polska pomoże Ukrainie rozwinąć instytucję, która będzie ułatwiała w dokonywanie zmian strukturalnych obszarów wiejskich. Nie można skutecznie dokonać przemian w rolnictwie bez wspomożenia zmian, które odbywają się w otoczeniu rolnictwa - mówiła w trakcie krynickiego forum Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę