Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomoc restrukturyzacyjna dla Polskiego Cukru

25 stycznia 2008
Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A.  22 stycznia złożył w Agencji Rynku Rolnego wniosek o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej w wysokości 78,6 mln euro, w związku z rezygnacją z części limitu produkcyjnego w kwocie 91,2 tys. ton cukru oraz demontażem urządzeń produkcyjnych „Cukrowni Lublin”.

- Wniosek o pomoc restrukturyzacyjną i załączony do niego Plan Restrukturyzacji jest konsekwencją decyzji Unii Europejskiej zmierzających do ograniczenia produkcji cukru w UE do roku 2009/2010 o 6 mln ton. Zakładają one m.in. docelowe obniżenie ceny cukru z 631,90 euro do 404,40 euro za tonę), obniżenie cen buraków do 26,29 euro za tonę) oraz wprowadzenia składek na Fundusz Restrukturyzacyjny obowiązkowych w przypadku wszystkich wytwórców cukru. Środki z Funduszu UE przeznaczono na rekompensaty dla firm, które zgłoszą zamiar zaprzestania bądź zredukowania produkcji (ich część otrzymają również plantatorzy).

- Dokumenty złożone przez KSC przewidują rezygnację z 91,2 tysięcy ton cukru (ponad 13,5 procent posiadanego limitu produkcji) oraz demontaż mocy przerobowych w zakresie odpowiadającym wielkości redukowanej kwoty.
Nastąpi to poprzez:likwidację części plantacji buraków: całego obecnego rejonu plantacyjnego Oddziału „Cukrownia Łapy” ( uprawy m.in. w woj. podlaskim i mazowieckim), części obecnego rejonu kontraktacyjnego Oddziału „Cukrownia Lublin” (uprawy w woj. świętokrzyskim i mazowieckim), likwidację plantacji u rolników, którzy z przyczyn ekonomicznych dobrowolnie zrezygnowali z prawa do uprawy i dostawy buraków oraz plantacji najmniejszych i zlokalizowanych najdalej od cukrowni (uprawy w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim)  oraz wyłączenie z produkcji Oddziału „Cukrownia Lublin” wraz z demontażem urządzeń (w zakresie obejmującym produkcję cukru) – mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC

Projekt Planu Restrukturyzacji zaakceptowały w grudniu organy statutowe KSC (Zarząd i Rada Nadzorcza), które skierowały go do konsultacji społecznych z udziałem przedstawicieli plantatorów i pracowników. W ich wyniku Spółka zmodyfikowała m.in. listę plantatorów objętych restrukturyzacją uwzględniając wnioski o zrzeczenie się „prawa do uprawy i dostawy buraków” składane z przyczyn ekonomicznych przez plantatorów KSC.

- W ramach Planu Restrukturyzacji, KSC założyła realizację „Planu Społecznego” zmierzającego do złagodzenia społecznych i ekonomicznych skutków restrukturyzacji. Obejmuje on: Program Dobrowolnych Odejść, Program Osłon Socjalnych, Program Świadczeń Relokacyjnych, Program Adaptacji Zawodowej, Program Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Program Gwarantowanej Pracy i Płacy.
Wniosek KSC musi zostać zaakceptowany formalnie i merytorycznie przez Agencję Rynku Rolnego, po czym trafi do Komisji Europejskiej, która wyda decyzję o przyznaniu pomocy restrukturyzacyjnej. Zgodnie z szacunkami rezygnacja z części rejonów uprawnych obejmie ponad 6 tysięcy plantatorów. W ramach rekompensaty finansowej rolnicy otrzymają 293,75 euro za każdą zabraną tonę cukru – informuje Łukasz Wróblewski.
 

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę