Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomoc dla osób z terenów wiejskich dotkniętych autyzmem

6 sierpnia 2012
7 sierpnia w  województwie pomorskim, zostanie zapoczątkowana realizacja Programu Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm”.
To wspólny projekt Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym
w Gdańsku. Patronat nad programem objął Marszałek województwa pomorskiego. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przeznaczy na program w ciągu 5 lat ok. 2,5 mln zł (ok. 500 tys. zł rocznie).


Celem Programu Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm” jest podjęcie kompleksowych działań obejmujących m.in. diagnozę potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych osób autystycznych, pomoc terapeutyczną, szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z takimi osobami, a także budowanie systemu wolontariatu i partnerstwa na rzecz pomocy osobom autystycznym oraz ich rehabilitacji i aktywizacji zawodowej. Program będzie również upowszechniać wiedzę o autyzmie i problemach z nim związanych.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od początku swojej działalności zwraca uwagę na istotne problemy na obszarach wiejskich i szuka dla nich rozwiązań. Autyzm to kolejny znaczący i dotychczas w żaden sposób nierozwiązany problem na polskiej wsi. Jesteśmy przekonani, że współpracując ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym, powierzamy realizację programu jednej z najlepszych w tej dziedzinie instytucji w Polsce. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam stworzyć spójny system pomocy osobom chorym na autyzm na terenach wiejskich, a wypracowane rozwiązania posłużą w realizacji podobnych działań w przyszłości – mówi Krzysztof Lipiński, zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Istotnym elementem programu jest prowadzenie szkoleń i szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym: lekarzy, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej (na szczeblu gminnym i powiatowym) oraz kuratorów.

W ramach programu powstawać mają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne dla dzieci autystycznych
i ich rodzin. Dzięki temu możliwe będzie szersze dotarcie do osób dotkniętych autyzmem oraz prowadzenie indywidualnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży autystycznej oraz zajęć psycho-edukacyjnych i szkoleń dla rodziców. Pierwszy z takich punktów zostanie zorganizowany w gminie Przodkowo.

W ramach programu inicjatorzy zamierzają nawiązać współpracę z terapeutami oraz instytucjami, które dotychczas udzielały wsparcia dzieciom autystycznym i ich rodzinom – zarówno z ośrodkami pomocy rodzinie, jak i innymi placówkami prowadzonymi przez organizacje pozarządowe. Docelowo funkcjonowałyby one jako lokalne centra pomocy dla osób z autyzmem i ich rodzin.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę