biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Pomnik sołtysa

20 stycznia 2003

Pomnik sołtysa zamierza postawić w Wąchocku w województwie świętokrzyskim Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Świętokrzyskiej.

Sołtys będzie sobie siedział na kamieniu, w kapeluszu, z fajką i będzie trzymał koło, dzięki któremu został sołtysem. Bo według kawału, sołtysa w Wąchocku wybiera się tak: puszcza się koło z górki i w czyj dom uderzy, ten zostaje sołtysem – powiedział prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Świętokrzyskiej Feliks Januchta.

Pieniądze na pomnik mają pochodzić ze sprzedaży cegiełek, na których z jednej strony będzie wydrukowany projekt pomnika, a z drugiej dowcip o sołtysie. Stowarzyszenie liczy na to, że pomnik sołtysa przyciągnie do Wąchocka turystów. Pomysł popierają burmistrz Wąchocka i marszałek województwa świętokrzyskiego – dodał prezes Januchta. 

Wąchock ma prawa miejskie i – wbrew dowcipom – władze sprawuje w nim burmistrz, a nie sołtys. Od kilku lat w mieście urzęduje jednak Honorowy Sołtys Wąchocka, który ma wielką pieczęć i jest wybierany, tak jak zarząd Stowarzyszenia Sołtysów, co cztery lata.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę