Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polsko-hiszpańskie rozmowy o sytuacji na rynkach rolnych

20 lipca 2015
W ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, które odbywały się 16 lipca br. w Madrycie z udziałem premier Ewy Kopacz, miały miejsce rozmowy podsekretarz stanu Zofii Szalczyk z jej hiszpańskim odpowiednikiem Carlosem Cabana Godino - Sekretarzem Generalnym ds. Rolnictwa i Żywności.


Tematem rozmów przedstawicieli ministerstw rolnictwa były kwestie negocjacji handlowych UE z USA TTIP i skutków dla sektora rolnego oraz bieżące kwestie dotyczące trudnej sytuacji na rynkach rolnych w UE.

Stanowiska Polski i Hiszpanii w zakresie negocjacji Umowy TTIP są zbieżne. Strony podkreśliły potrzebę zapewnienia równowagi w wymianie handlowej, uznawania standardów sanitarnych stosowanych w UE, utrzymania instrumentów wsparcia rolnictwa w ramach WPR. Przedstawiciel Polski zwrócił się do Hiszpanii o poparcie naszych starań w uzyskaniu dostępu do unijnego kontyngentu tytoniowego dla Polski.

Dla Hiszpanii priorytetem jest utrzymanie oznaczeń geograficznych na wytwarzane produkty żywnościowe.

W zakresie rynków ministrowie uznali sytuację na rynku mleka za bardzo trudną i wymagającą podjęcia szybkich działań interwencyjnych na szczeblu UE. Niskie ceny mleka i przetworów mlecznych wymagają interwencji, w tym podniesienia cen interwencyjnych by polepszyć obecną sytuację sektora.

Również na rynku wieprzowiny jest trudna sytuacja rolników, zwłaszcza w Polsce z powodu utrzymujących się od dłuższego czasu niskich cen. Przedłużone embargo rosyjskie oraz choroba świń ASF powodują dodatkowe trudności z jakimi mierzyć się muszą producenci. Sytuacja na rynku wieprzowiny wymaga stałego monitorowania na szczeblu UE oraz podjęcia stosownych mechanizmów ze środków UE.

Ustalono, że potrzebna jest kontynuacja programu wsparcia owoców i warzyw wobec przedłużonego rosyjskiego embarga. Obie strony zadeklarowały wspólne prace z Komisją Europejską nad przygotowaniem ram prawnych, uwzględniających dotychczasowe doświadczenia  ze stosowania pomocy na rynku owoców i warzyw.

Przedstawiciele ministerstw  Polski i Hiszpanii zadeklarowali dalsze wspólne działania w zakresie wdrażania PROW 2014-2020,  w tym wymianę dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie. Hiszpania jest zainteresowana wymianą doświadczeń w polityce zalesienia.

Rozmowy były konstruktywne, przyniosły  wymierne ustalenia oraz co ważne przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę