W ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, które odbywały się 16 lipca br. w Madrycie z udziałem premier Ewy Kopacz, miały miejsce rozmowy podsekretarz stanu Zofii Szalczyk z jej hiszpańskim odpowiednikiem Carlosem Cabana Godino - Sekretarzem Generalnym ds. Rolnictwa i Żywności.
Tematem rozmów przedstawicieli ministerstw rolnictwa były kwestie negocjacji handlowych UE z USA TTIP i skutków dla sektora rolnego oraz bieżące kwestie dotyczące trudnej sytuacji na rynkach rolnych w UE.
Stanowiska Polski i Hiszpanii w zakresie negocjacji Umowy TTIP są zbieżne. Strony podkreśliły potrzebę zapewnienia równowagi w wymianie handlowej, uznawania standardów sanitarnych stosowanych w UE, utrzymania instrumentów wsparcia rolnictwa w ramach WPR. Przedstawiciel Polski zwrócił się do Hiszpanii o poparcie naszych starań w uzyskaniu dostępu do unijnego kontyngentu tytoniowego dla Polski.
Dla Hiszpanii priorytetem jest utrzymanie oznaczeń geograficznych na wytwarzane produkty żywnościowe.
W zakresie rynków ministrowie uznali sytuację na rynku mleka za bardzo trudną i wymagającą podjęcia szybkich działań interwencyjnych na szczeblu UE. Niskie ceny mleka i przetworów mlecznych wymagają interwencji, w tym podniesienia cen interwencyjnych by polepszyć obecną sytuację sektora.
Również na rynku wieprzowiny jest trudna sytuacja rolników, zwłaszcza w Polsce z powodu utrzymujących się od dłuższego czasu niskich cen. Przedłużone embargo rosyjskie oraz choroba świń ASF powodują dodatkowe trudności z jakimi mierzyć się muszą producenci. Sytuacja na rynku wieprzowiny wymaga stałego monitorowania na szczeblu UE oraz podjęcia stosownych mechanizmów ze środków UE.
Ustalono, że potrzebna jest kontynuacja programu wsparcia owoców i warzyw wobec przedłużonego rosyjskiego embarga. Obie strony zadeklarowały wspólne prace z Komisją Europejską nad przygotowaniem ram prawnych, uwzględniających dotychczasowe doświadczenia ze stosowania pomocy na rynku owoców i warzyw.
Przedstawiciele ministerstw Polski i Hiszpanii zadeklarowali dalsze wspólne działania w zakresie wdrażania PROW 2014-2020, w tym wymianę dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie. Hiszpania jest zainteresowana wymianą doświadczeń w polityce zalesienia.
Rozmowy były konstruktywne, przyniosły wymierne ustalenia oraz co ważne przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze.
7294136
1