Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polsko-emirackie umowy m.in. w dziedzinie innowacji, rolnictwa i turystyki

10 czerwca 2015
Umowy o współpracy między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w dziedzinach innowacji, małej i średniej przedsiębiorczości, rolnictwa, szkolnictwa wyższego oraz turystyki zostały podpisane w poniedziałek w Warszawie.
Umowy podpisano w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, emira Dubaju szejka Mohammeda bin Rashida Al-Maktouma, który przebywa w Warszawie z trzydniową wizytą.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz minister gospodarki ZEA Sultan bin Saeed al-Mansouri podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie innowacji oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Jak podkreślono na stronach internetowych resortu gospodarki, "dokument przyczyni się w istotny sposób do rozwoju dwustronnej współpracy". Porozumienia po stronie polskiej będzie realizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Porozumienie w dziedzinie rolnictwa, bezpieczeństwa rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, współpracy naukowo-badawczej oraz marketingu rolnego i spożywczego podpisali minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz emiracki minister stanu ds. zagranicznych Anwar Mohammed Gargash.

Minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Lena Kolarska-Bobińska oraz minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych ZEA Hamdan bin Mubarak al-Nahyan podpisali z kolei porozumienie w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Resort nauki poinformował na swojej stronie internetowej, że we wszystkich polskich uczelniach studiuje 800 studentów z krajów arabskich, z czego zaledwie pięciu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ministerstwo zwraca się ponadto do polskich placówek z prośbą o promocję naszych uczelni w regionie Zatoki Perskiej. Wzmacnianie polsko-emirackiej współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki ma zwiększyć rozpoznawalność polskich uczelni w ZEA i przyciągnąć emirackich studentów do Polski.

Polska i ZEA podpisały także umowę o współpracy w dziedzinie turystyki. Na stronie internetowej ministerstwa zwrócono uwagę, że ZEA "od momentu uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego cieszą się dużym zainteresowaniem polskich turystów, wybierających ten kierunek jako cel wakacyjnych wyjazdów". Resort liczy również na to, że dzięki podpisaniu umowy oraz promocji Polski w ZEA, nasz kraj odnotuje również wzrost przyjazdów emirackich turystów.


POWIĄZANE

Tokio jest gotowe do wdrożenia długo oczekiwanego pakietu stymulacyjnego, który ...

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę