Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie wino tylko do degustacji

13 listopada 2006

Na próżno będziemy szukali polskiego wina w sklepach, bo żaden z polskich winiarzy nie spełnia skomplikowanych procedur podatkowych i sanitarnych. Propozycje zmian ugrzęzły w urzędach

Zapowiadane we wrześniu ułatwienia dla polskich winiarzy nie zostały wcielone w życie. - Sejm nie przyjął ustawy, która wprowadzała definicję małego winiarza i zwalniała go ze skomplikowanych i kosztownych procedur dopuszczających produkt do sprzedaży, a zwłaszcza konieczności prowadzenia składu podatkowego - wyjaśnia Marek Jarosz, wiceprezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.

W Unii Europejskiej rolnicy produkujący do 1000 hektolitrów wina są traktowani ulgowo. Nasz rząd zdecydował, że kwestie te ureguluje w nowej ustawie o podatku akcyzowym. Pracuje nad nią resort finansów i choć miała być gotowa we wrześniu, do tej pory nie opuściła gmachu ministerstwa.

Do wprowadzenia wina na rynek przygotowują się m.in. największe w Polsce Winnice Jaworek położone koło Środy Śląskiej, obejmujące 17,5 ha. - Ostra zima sprawiła, że nasze zbiory są mniejsze nawet o 70 proc. Ale to, co zostało, jest świetnej jakości. Jak zwykle rozdamy to wino, bo sprzedawać go nie możemy - mówi Grzegorz Nowakowski, pracownik winnicy. Idodaje, że w przyszłym roku już na pewno butelki z Winnic Jaworek pojawią się w sklepach.

W Polsce zaledwie 2 tys. gospodarstw posiada winnice, ich powierzchnia wynosi 155 ha - wynika z danych spisu powszechnego. Winorośl jest uprawiana w okolicach Zielonej Góry, Wrocławia i na Podkarpaciu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę