W ramach obchodów 100 – lecia Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa wiejskiego w Auli Kryształowej SGGW 21 czerwca odbyła się konferencja pod tytułem ,,Polskie rolnictwo w Europie’’. Organizatorem agrokonferencji był zaprzyjaźniony już od wielu lat z SGGW Bank Gospodarki Żywnościowej.
- Nasz bank występuje w roli aktywnego współorganizatora takiej konferencji po raz pierwszy - powiedział otwierając obrady prezes Banku BGŻ Jacek Bartkiewicz. Dodał, że w przyjętej strategii banku priorytetowe obszary to m.in.: rolnictwo i przetwórstwo rolno - spożywcze, pozarolnicza działalność prowadzona na terenach wiejskich oraz bankowość detaliczna.
Celem seminarium , w którym uczestniczyli przedstawiciele resortu rolnictwa i podległych mu agencji, bankowcy ,studenci, wykładowcy akademiccy oraz rolnicy i przedsiębiorcy rolni była próba spojrzenia w przyszłość polskiej wsi poprzez ukazanie możliwości wykorzystania potencjału produkcyjnego polskiego rolnictwa oraz szans polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.. Natomiast druga cześć konferencji poświecona była oczekiwaniom rolnictwa i przemysłu rolniczego wobec sektora bankowego i ukazaniu roli BGŻ w zakresie finansowania przedsięwzięć sektorze rolniczym. Zdaniem profesora dr hab. Bogdana Klepackiego z Katedry Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych SGGW w Warszawie potencjał polskiej wsi i gospodarki żywnościowej w skali UE jest znaczący. Polska ze potencjałem demograficznym stanowiącym 7,8 % UE jest szóstym krajem pod względem ludności tego ugrupowania.
- Zaletą i wadą polskiego rolnictwa jest jego niska intensywność. Z jednej strony nasze produkty są mniej skażone chemicznie, z drugiej jednak, co ważne przy konkurencji, wydajność polskich użytków rolnych jest relatywnie niska – mówi profesor Klepacki.