4,5 tys. polskich rodzin z dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego bezpłatnie otrzyma od września paczki z owocami i warzywami. To pilotażowy projekt Komisji Europejskiej "Moja zdrowa rodzina".
W akcji uczestniczyć mogą dzieci w wieku od 10 do 15 lat, kobiety w ciąży oraz seniorzy powyżej 65. roku życia. "Rodziny, w których znajduje się przynajmniej jedna osoba należąca do wymienionej grupy docelowej, mogą zgłosić się do programu za pomocą strony internetowej, telefonicznie lub pocztą, przesyłając formularz zgłoszeniowy" - powiedziała PAP koordynatorka programu na region kujawsko-pomorski Magdalena Geraga.
Celem akcji jest promowanie nawyku zdrowego odżywiania, w tym jedzenia większej ilości owoców i warzyw.
W Polsce projekt realizowany będzie w województwie kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Jak podkreśliła koordynatorka na Kujawy i Pomorze, obydwa regiony zbliżone są zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i ekonomicznym.
"Spełniają tym samym obowiązujące w programie kryterium przychodu podstawowego - poniżej 50 proc. średniej w Unii Europejskiej" - zaznaczyła Geraga. Dodała, że identyczny projekt obejmie też dwa regiony na Węgrzech.
Dystrybucja paczek rozpocznie się pod koniec września, tuż po zakończeniu procesu rekrutacji, potrwa do października przyszłego roku. W tym czasie, z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, zakwalifikowane do projektu rodziny (po 2225 z każdego z regionów) otrzymają 12 darmowych paczek (po jednej miesięcznie), w których znajdzie się od 1,5 do 2 kilogramów świeżych owoców i warzyw.
Produkty te pochodzić będą od lokalnych producentów lub - w przypadku owoców egzotycznych - od lokalnych dystrybutorów. Na razie nie wiadomo jeszcze, którzy przedsiębiorcy dostarczą owoce i warzywa; umowy z nimi zostaną podpisane w najbliższym czasie.
"W paczkach znajdzie się przynajmniej jeden rodzaj owoców i jeden rodzaj warzyw, np. pomidory i winogrona, czy jabłka i marchewki. Każdego miesiąca będą to inne produkty" - poinformowała PAP Sylwia Mazur, koordynatorka projektu na Podkarpacie.
Dodała, że paczki z owocami i warzywami będzie można odbierać w specjalnych punktach w Rzeszowie i 10 innych miastach Podkarpacia. Zapewniła, że będą to miejsca łatwo dostępne dla seniorów, jak np. szkoły, domy kultury i przychodnie.
Takie samo rozwiązanie wprowadzono w województwie kujawsko-pomorskim, przy czym adresy punktów odbioru paczek znane będą po zakończeniu rekrutacji.
Po zakończeniu programu, jesienią 2015 roku, każdy uczestnik otrzyma ankietę na temat zwyczajów żywieniowych. Komisja Europejska chce sprawdzić w ten sposób, czy projekt wpłynął na zmianę nawyków żywieniowych, czyli, czy w rodzinach uczestniczących w akcji jada się więcej owoców i warzyw, oraz czy produkty te kupowane są od lokalnych przedsiębiorców.
Mazur podkreśliła, że projekt ma charakter badawczy, i choć uczestnicy otrzymywać będą owoce i warzywa bezpłatnie, to nie jest to akcja charytatywna ani zapomoga.
9244953
1