Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie jabłka pojadą do Kanady?

3 grudnia 2015
Polskie jabłka mają szansę znaleźć rynek zbytu w Kanadzie. Wiceszef Kanadyjskiej Agencji Inspekcji Żywności (CFIA) Paul Mayers obiecał w rozmowie z ambasadorem RP Marcinem Bosackim przyśpieszenie procesu certyfikacji dla polskich jabłek.
Starania polskich eksporterów i zainteresowanych kanadyjskich importerów o umożliwienie sprzedaży polskich jabłek, wspierane przez ambasadę RP w Ottawie, rozpoczęły się dwa lata temu - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ambasady Olga Jabłońska.
Kanadyjskie media z rozbawieniem i uznaniem powitały niedawną akcję w polskim internecie, zachęcającą do jedzenia polskich jabłek po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import polskiej żywności. Kanada zresztą, razem z USA i krajami UE również została dotknięta embargiem.
W Kanadzie są doskonałe sady jabłkowe, a cydr - zarówno w wersji bezalkoholowej (sprzedawanej w sklepach) jak i alkoholowej (w sklepach z alkoholami) jest bardzo dobrze znany. Niemniej jabłka są także importowane, przede wszystkim z USA. Są odmiany, szczególnie te stare, które rzadko trafiają do sklepów, choć smakosze ich poszukują. I tak na przykład lubianą przez Polaków papierówkę można znaleźć tylko w kilku polskich sklepach, koksa - którą lubią i Polacy, i Anglicy - jest dostępna w Toronto tylko w jednym miejscu znanym korespondentce PAP - u polskich farmerów na popularnym St. Lawrence Market. Poszukujący ciekawszych odmian mają jeszcze jedną możliwość - osobistą wizytę połączoną ze zbieraniem jabłek w kilku sadach specjalizujących się w ciekawszych odmianach.
Rosyjskie embargo może paradoksalnie pomóc w zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Kanady, nawet przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską. W ostatnich dniach, podczas rozmowy z ambasadorem Bosackim oraz kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Rafałem Pawlakiem, przedstawiciele CFIA zadeklarowali życzliwość w dalszych pracach nad umożliwieniem eksportu innych polskich produktów rolnych do Kanady, zwłaszcza warzyw i drobiu. Obie strony zgodziły się, że embargo na import żywności wprowadzone niedawno przez Rosję stanowi duże wyzwanie dla sektora spożywczego i Polski, i Kanady, a nowa sytuacja wymaga ściślejszej współpracy obu krajów, a także Kanady z całą UE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę