Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie euro bez presji

30 grudnia 2005
Polska określi termin wejścia do strefy euro po debacie publicznej, która zakończy się referendum. Nie ma presji, żebyśmy spieszyli się z podaniem tego terminu - poinformował w czwartek wiceminister finansów Cezary Mech.

21 grudnia br. przedstawiciele resortu finansów rozmawiali w Brukseli z komisarzem Joaquimem Almunią na temat klasyfikacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), co ma kluczowe znaczenia dla tempa spełnienia kryterium fiskalnego z Maastricht.

Polska nie ma w traktacie akcesyjnym żadnego terminu wejścia do strefy euro. Nie ma żadnej presji, żeby to określać. Cytując komisarza Almunię, możemy określić ten termin i na rok 2010, 2011, 2012, i na 2013 –  powiedział Mech. Dodał, że w kwestii finansów publicznych musimy być państwem odpowiedzialnym, spełniającym kryteria obowiązujące wszystkie kraje UE.

Zaznaczył, że decyzja o wejściu do strefy euro zostanie poprzedzona debatą publiczną, która ma zakończyć się referendum. Termin referendum to kwestia decyzji politycznej.

Według niego, rozmowy w Brukseli były "bardzo owocne". "Dyskutowaliśmy kwestie związane ze spełnianiem kryteriów z Maastricht, związane głownie z kształtowaniem się długu jak i deficytu budżetowego" - powiedział.

Przypomniał, że 10 stycznia 2006 r. Polska przedstawi UE program konwergencji, czyli program zmniejszania deficytu i długu publicznego w celu wejścia do strefy euro.

Odnosząc się do kwestii klasyfikacji OFE Mech przypomniał, że Polska stara się o przedłużenie terminu zaliczania OFE do sektora finansów publicznych. Obecnie możemy zaliczać OFE do tego sektora do 2007 r. Wyłączenie OFE z tego systemu oznaczałoby podniesienie deficytu sektora finansów publicznych o blisko 2 pkt proc. PKB.

Strona polska starała się przedstawić w Brukseli problem nierównego traktowania krajów, które zmniejszają swoje zobowiązania pozabudżetowe i ponoszą koszty reformy emerytalnej, jak Polska, i tych, które tego nie robią. Chodzi o kwestie podwójnych standardów - wyjaśnił Mech.

Zostaliśmy też poinformowani o tym, że trwają prace w UE dotyczące zobowiązań pozabudżetowych. (...) Mamy nadzieję, że w tym momencie dyskusje dotyczące reform finansów, polegające na zmniejszaniu zobowiązań długoterminowych, znajdą swoje odzwierciedlenie w większym zrozumieniu dla kwestii związanych z finansowaniem reformy emerytalnej – powiedział.

Zaznaczył, że nawet przy wyłączeniu OFE z sektora finansów publicznych, dług publiczny w najbliższym czasie "nie dochodzi do 53 proc. PKB".


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę