Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski schab na japońskim stole

6 kwietnia 2004

W I kwartale br. Animex zakupił od polskich hodowców 287 tys. sztuk świń, tj. o 17 proc. więcej niż w ub. roku. Nasz eksport wzrósł w tym czasie o 45 proc. i za granicę sprzedaliśmy mięsa i jego przetworów za 75 mln USD – powiedział na konferencji prasowej Morten Jensen, prezes grupy Animex.

Dodał, że firma jest w 100 proc. przygotowana do wejścia Polski do UE i zamierza skutecznie konkurować nie tylko na wspólnym rynku, ale w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. – W tej chwili wysłaliśmy próbną partię mięsa z kurczaków, które zyskało aprobatę konsumentów japońskich. Przymierzamy się do eksportu na ten najtrudniejszy rynek świata także polskiej karkówki i schabu. Musi być tylko zachowana stała, wysoka jakość dostaw – podkreśla.

W ub. roku przychody firmy wzrosły o 8-10 proc., a sprzedaż wyrobów mięsnych na rynku polskim udało się utrzymać na tym samym poziomie. – Mamy obecnie potencjał, by eksport rósł nawet o 30-50 proc. rocznie. W tym celu zamierzamy zainwestować w zakłady przetwórcze w Polsce ok. 20 mln USD, m.in. w Szczecinie, Kole, Suwałkach, Dębicy i Opolu – dodaje prezes firmy.

Animex wykupił także udziały w angielskiej firmie Ridpath Pek i spółce handlowej Norwich Foods. – Oprócz wyrobów w puszkach chcemy dostarczać specjalnie pakowane wędliny do sieci sklepów, restauracji, hoteli i szpitali – mówi prezes Morten Jensen. Natomiast na rynek niemiecki, oprócz poszerzenia oferty konserw pod marką Yano, Animex wprowadzi wysokiej jakości parówki i wędliny. Myśli również o większej ekspansji na rynek amerykański, gdzie produkty firmy są już dobrze znane Polonii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę