Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski rynek potrzebuje chińskich inwestorów?

5 stycznia 2016
Udział chińskich inwestycji w Polsce jest znikomy, bo skupiamy się na inwestorach z USA i Europy - ocenił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Podkreślił, że kryzys pokazał, iż potrzebujemy też inwestorów z innych części świata.

Majman wziął udział w poniedziałkowej konferencji "Invest In China 2014", której celem było przedstawienie nowych możliwości współpracy i wsparcia polskich oraz chińskich przedsiębiorstw w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

W ocenie szefa PaIiIZ, w ostatnich latach Polska za bardzo skupiła się na przyciąganiu inwestycji z USA oraz zachodniej Europy. "Większość, bo ponad 90 proc. tych inwestycji, które daje się ściągnąć do Polski, to są inwestycje amerykańskie i zachodnioeuropejskie. Potrzebujemy jednak nowych źródeł inwestycji, gdyż ostatni kryzys pokazał, że to +źródełko+ może się zmniejszyć. Jeśli mamy więc szukać kapitału po świecie, to szukajmy go w Chinach" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

"W tej chwili chińskie inwestycje stanowią 0,25 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce. Jak na potencjały gospodarcze naszych krajów jest to bardzo niewiele" - stwierdził.

Zaznaczył jednocześnie, że w w przypadku całej Europy, udział chińskich inwestycji wynosi też niewiele - bo 2,2 proc.

Majman dodał, że dobre wyniki polskiego biznesu w czasie ostatniego kryzysu światowego i umocnienie wielu naszych firm spowodowało, że "powoli zaczynamy wychodzić z tego +europejskiego kokonu+".

"Zaczynamy się rozglądać w lewo, w prawo i to co widzimy, to są Chiny - wielki potencjał tego rynku jako potencjalnego rynku eksportowego dla polskich producentów. Ma on też ogromy potencjał, jako źródło inwestycji" - podkreślał.

Majman zaznaczył jednocześnie, że Chińczycy zupełnie inaczej niż my rozumieją inwestowanie. "Chińczycy praktycznie w Europie nie realizują inwestycji, takich jak Amerykanie czy Niemcy. Oni nie budują fabryk od zera. Chińskie inwestycje to są fuzje i przejęcia istniejących przedsiębiorstw. To jest wchodzenie w inwestycje niewielkimi, do 10 proc., udziałami do funkcjonujących korporacji. Ponadto Chińczycy uważają za inwestycje realizowanie projektów infrastrukturalnych" - mówił szef PAIiIZ.

Jak dodał, jeśli chodzi o chińskie inwestycje w naszym kraju, to liczy on, iż Chińczycy będą aktywni w takich dziedzinach jak: informatyka i telekomunikacja, centra naukowo-badawcze, przemysł spożywczy i przetwórstwo spożywcze. "To są te kierunki, które im wskazujemy" - mówił Majman.
"Natomiast jeśli chodzi o kierunki polskiego eksportu, to trzeba się wyraźnie skoncentrować. Mając bardzo ograniczone siły i środki nie można w Chinach promować wszystkiego. Skupmy się na tym, co jest tam najbardziej potrzebne, czyli przetwórstwo spożywcze, żywność, urządzenia i technologie dla górnictwa czy urządzenia i technologie dla lepszego funkcjonowania wielkich miast, np. oczyszczanie środowiska" - dodał.

Zastępca dyrektora China Association for Preservation of Ethnic Minorities'Relics i dyrektor zarządzający China Region Development&Reform Institute profesor Yu Jin podkreślał podczas konferencji, że Polska to bardzo ważny partner dla Chin. "To jeden z pierwszych krajów, które ustanowiły oficjalnie stosunki dyplomatyczne z Chinami. To polska firma była pierwszą firmą typu joint venture w Chinach"- mówił.

Dodał, że w 2014 r. przypada 65. rocznica ustanowienia wspólnych relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.

Yu Jin podkreślał, że w czasie ostatniego kryzysu to właśnie Polsce udało się uniknąć recesji i podtrzymać wzrost gospodarczy. "To wielki atut Polski" - mówił.

Wskazywał też, że w ostatnim czasie polski przemysł wspiął się na wyższy poziom, a usługi oferowane przez polskie firmy stoją na najwyższym poziomie. Sugerował też zwiększenie współpracy w dziedzinach m.in. turystyki i kultury.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę