Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski projekt elektrowni z zerową emisją CO2

2 marca 2009
Południowy Koncern Energetyczny S.A.(PKE) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. (ZAK) zaprezentowały w Brukseli projekt budowy elektrowni z zerową emisją dwutlenku węgla. Jest to pierwszy tak zaawansowany technicznie projekt na świecie - podała Polska Agencja Prasowa.

Prezes ZAK - Krzysztof Jarosiński powiedział PAP, że firmy wybudują razem pierwszą na świecie elektrownię, która będzie łączyć produkcję prądu i ciepła z produkcją innych substancji chemicznych, przy zerowej emisji CO2. Planowana moc elektrowni to około 309 MWe mocy elektrycznej i ok. 125 MWt ciepła. Budowa czystych źródeł energii jest przewidziana w programie modernizacji europejskiej energetyki.
Całość inwestycji ma kosztować ponad 1,3 miliarda euro, a elektrownia powinna powstać w Kędzierzynie do 2015 roku. ZAK i PKE zakładają, że będą w stanie sfinansować do 50% inwestycji, pozostałe środki pochodzić będą z polskiego budżetu i środków Unii Europejskiej. Twórcy projektu zakładają, że nawet w przypadku niepowodzenia w dofinansowaniu będą próbowali szukać inwestorów i wybudować elektrownię. W plany budowy zaangażowało się Ministerstwo Gospodarki oraz lokalny i wojewódzki samorząd. Gorącym orędownikiem budowy zeroemisyjnej elektrowni jest też eurodeputowany, b. premier Jerzy Buzek. Komisja Europejska ma wkrótce opublikować kryteria finansowania projektów z zakresu zeroemisyjnej energetyki. W elektrowni w wyniku spalania węgla będzie powstawać energia elektryczna i ciepło, a także gaz syntezowy - niezbędny do produkcji w ZAK. Dzięki produkcji własnego gazu Zakłady uniezależnią się od importu gazu ziemnego. Oprócz tego projekt ZAK i PKE zakłada brak emisji CO2 do atmosfery.
Dwutlenek węgla powstający w procesie spalania węgla będzie w prawie jednej czwartej wykorzystywany do produkcji niezbędnych ZAK substancji - w tym metanolu i mocznika. Pozostały CO2 będzie wychwytywany i gromadzony ok. kilometra pod ziemią, w naturalnych zbiornikach, jakie występują na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Rocznie pod ziemię ma trafić prawie 3 miliony ton CO2. Gdyby na taką ilość wykupić pozwolenia na emisję, to kosztowałoby to ok. 120 milionów euro. Prąd produkowany w takiej zeroemisyjnej elektrowni będzie tańszy, m.in. ze względu na brak konieczności płacenia za emisję gazów cieplarnianych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę