Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski handel zbożami w połowie kwietnia 2009 roku

15 kwietnia 2009
Największe znaczenie w polskim handlu zagranicznym zbożami odgrywa pszenica i kukurydza. Udział pszenicy w całkowitym imporcie osiągnął poziom ponad 56% (590 tys. t), a kukurydzy 28% (296 tys. ton). Podobnie proporcje odnotowano w przypadku eksportu - pszenica 58% (344 tys. ton) i kukurydza 21% (127 tys. ton). Jednakże o ile w przypadku obu zbóż nastąpił znaczący wzrost importu, to sprzedaż za granicę pszenicy pozostała na zbliżonym poziomie (spadek o 4 tys. t), a kukurydzy wzrosła o 53 tys. t w skali roku.
Czynnikiem wspierającym eksport zbóż pod koniec 2008 r., jak również w styczniu 2009 r. była deprecjacja złotego. Z dostępnych danych wynika, iż najwyższy wolumen eksportu odnotowano w styczniu bieżącego roku na poziomie 131,3 tys. t zbóż, co stanowi 22% całkowitego eksportu w pierwszych 7 miesiącach bieżącego sezonu. Przy czym wartość sprzedanego zboża wyniosła 26,4 mln USD i była porównywalna z wartością eksportu we wrześniu 2008 r., gdy jego wolumen wynosił 91,7 tys. ton. Oczekuje się, iż dane za luty będą wskazywać na dalsze zwiększenie wywozu zbóż z kraju, przy jednoczesnym wzroście przeciętnej ceny płaconej za ziarno.
W połowie kwietnia odnotowuje się znaczący spadek zainteresowania polskim zbożem ze strony kontrahentów zagranicznych, w szczególności niemieckich. Wynika to m.in. z umocnienia się złotego, wzrostu cen polskich zbóż w pierwszych trzech miesiącach 2009 r., jak również uzupełnienia zapasów przed nowymi zbiorami przez część zagranicznych
zakładów przetwórczych.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę