Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska żywność zyska dzięki umowie o wolnym handlu UE - Kanada

3 grudnia 2015
Wynegocjowana umowa o wolnym handlu z Kanadą przewiduje większą ochronę na rynku tego kraju takich wyrobów regionalnych UE jak grecki ser feta, czy polski oscypek. Największe szanse na kanadyjskim rynku mogą mieć ciastka, makarony i czekolada z państw unijnych.

W piątek UE i Kanada po ponad czterech latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Wrażliwymi punktami negocjacji były właśnie produkty rolne.
Kanadyjscy farmerzy produkujący mleko i produkty mleczne obawiają się zalewu "subsydiowanych" serów z UE, a z kolei producenci wołowiny w UE, zwłaszcza z Francji, obawiają się napływu kanadyjskiego mięsa. Ostatecznie sukcesem UE w negocjacjach było podwojenie wielkości bezcłowego eksportu serów do Kanady; jednocześnie Kanadzie udało się znacznie zwiększyć wielkość bezcłowego eksportu wołowiny do UE.
Ponadto od początku negocjacji Unii zależało na tzw. rozszerzonej (w terminologii WTO) ochronie produktów rolnych chronionych w UE ze względu na pochodzenie geograficzne. Na unijnej liście znajduje się 145 takich regionalnych produktów m.in. francuski ser roquefort, włoski ser Grana Padano i polski oscypek.
Zdaniem unijnych urzędników zwiększona ochrona unijnych regionalnych produktów na rynku kanadyjskim to "duża wygrana", która wyznacza ważny precedens w negocjacjach handlowych" UE.
Po wejściu w życie umowy z Kanadą producenci dysponujący markami chronionymi "będą cieszyć się w Kanadzie lepszą ochroną w porównaniu do obecnej sytuacji, w której nie mają żadnej ochrony" - czytamy w notatce, którą otrzymała PAP. "Konkurując z firmami używającymi tych samych nazw, będą mieli prawne podstawy, by przeciwstawić się mylącemu ich użyciu. Kanada będzie musiała zapewnić administracyjne działania wobec mylących praktyk" - czytamy w notatce.
I tak, istniejące w Kanadzie sery nazwane feta będą nadal mogły być sprzedawane, ale producenci nie będą mogli używać oznaczeń takich jak grecka flaga, czy używać greckiej pisowni, a wszelkie nowe produkty tego typu będą musiały nazywać się "feta-like/feta-style".
Dzięki umowie o wolnym handlu z Kanadą niemal wyeliminowane zostaną cła na produkty rolne, choć na niektóre stopniowo. "Jeśli chodzi o dostęp do rynku, jest dużo okazji dla unijnych produktów. Najwięcej korzyści spodziewanych jest w sektorze przetworzonych produktów rolnych takich jak ciastka, ciasta, makarony i czekolada, które zostaną natychmiast zliberalizowane" - napisano w notatce.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę