Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska żywność – najlepsza

14 marca 2008
Zdaniem Artura Ławniczaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi polska żywność należy do najlepszych i najzdrowszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jednak wciąż nie potrafimy przebić się z promocją naszych rodzimych wyrobów, mimo sukcesów na lokalnym rynku. Polska żywność na pokazach i targach zachwyca konsumentów, co więcej ma szansę stać się najważniejszym towarem eksportowym i polską specjalnością.
Wystarczy tylko dobra reklama i promocja oraz dostateczne środki na przedstawienie walorów naszych serów, wędlin, owoców, warzyw, miodów, alkoholi i przetworów. W tej kwestii Unia Europejska przeznacza znaczne środki na promocję, prezentację i reklamę. Korzyści mogą być obustronne, bowiem wiadomo, że bardziej świadomy i wyedukowany konsument dokonuje wyboru nieprzypadkowo i sięga po produkty, do których ma zaufanie. Pochodzenie, tradycja, receptura i przyzwyczajenia to najważniejsze argumenty przemawiające za kupnem produktu. W przemyśle spożywczym Polacy cenią produkty znane od lat. Wykorzystują to międzynarodowe koncerny, które promują u nas rodzime marki żywności.

Jak podkreśla Ławniczak w krajach Unii Europejskiej jednym z priorytetów jest kultywowanie lokalnych tradycji i obyczajów. Systemem ochrony objęte są oryginalne produkty rolne oraz żywność lokalna, charakterystyczna ze względu na miejsce powstania i tradycyjny sposób wytworzenia. Wytwarzanie wyrobów tradycyjnych i regionalnych wspomaga rozwój obszarów wiejskich, poprzez umożliwienie rolnikom zarobkowania w ich własnych regionach. Można przypuszczać, że w dłuższej perspektywie produkty te mogą stać się chlubą danego obszaru i bardzo dobrym narzędziem marketingowym ułatwiającym promocję regionu. Największe korzyści będą odnosić te obszary, które będą umiały przeprowadzić właściwą promocję. Bowiem bardzo duża liczba produktów tradycyjnych nie jest wprowadzana do obrotu. W większości produkty te są wytwarzane na potrzeby własne w zasięgu dystrybucji do 30 km.

- Naszym atutem jest i nadal powinna pozostać żywność ekologiczna. Niech wzorem dla nas będą Włosi, którzy bardziej niż jakikolwiek inny kraj Europy nadal zachowują lokalne i regionalne zwyczaje i tradycje a wiele z najwspanialszych potraw i win rzadko można spotkać poza rejonem wytworzenia. Niemal w całych Włoszech zakorzeniło się przekonanie, że wszystko, co zrobione jest ręcznie jest znacznie lepsze od tego, co produkuje przemysł. Podczas gdy reszta świata chętnie akceptuje żywność serwowaną w barach szybkiej obsługi we Włoszech narodził się ruch „wolno przyrządzanej żywności”. Broniąc swych tradycyjnych regionalnych wyrobów potrafili je dobrze „sprzedać” w świecie, łącząc regionalizm z turystyką.Warto tutaj wspomnieć, że Polska w ubiegłym roku wyeksportowała artykuły żywnościowe na rynki poza unijne na kwotę przekraczającą 2 mld euro. Dlatego też trzeba nasilić politykę promocyjną i podjąć konkretne działania w tej sferze gospodarki. Jednakże na dzień dzisiejszy potrzebna jest bardzo duża akcja promocyjna dotycząca polskiego mięsa wieprzowego i jego przetworów. Produkcja jest ogromna, a nasz rynek nie jest w stanie wchłonąć takich nadwyżek. Sprzedaż żywności przygotowywanej w sposób naturalny rośnie w Polsce a tym samym jest szansa by zintensyfikować eksport do krajów wysokorozwiniętych. Jednak producentów żywności ekologicznej, którzy koncentrują się na krajowym rynku, jest mimo wszystko niewiele – mówi Artur Ławniczak  
Zdaniem wiceministra Ławniczaka rozwój rolnictwa ekologicznego spowoduje stworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawę sytuacji materialnej rolników. Ponadto w rolnictwie ekologicznym nie stosuje się sztucznych środków chemicznych (jak np. nawozy czy środki ochrony roślin), co oznacza, że nie wprowadza się do środowiska substancji zanieczyszczających. Sprzyja to samooczyszczaniu się środowiska i zachowaniu równowagi biologicznej, bardzo korzystnej dla człowieka i jego przyrodniczego otoczenia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę