Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska wieś uczy się angielskiego

3 grudnia 2015
Coraz więcej młodych ludzi zna przynajmniej jeden język obcy. Angielski jest cały czas najbardziej popularny – w szkołach uczy się go aż 93 proc. uczniów. Większość z nich (96,6 proc.) to gimnazjaliści, którzy najchętniej wybierają go na egzaminie końcowym. W 2014 roku, angielski zdawało 84 proc. uczniów, z czego ponad połowa to mieszkańcy wsi i małych miejscowości. To do nich skierowany jest program Youngster – już 8 rok realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W edycji 2014/15 udział weźmie blisko 5400 gimnazjalistów pochodzących z terenów wiejskich z całej Polski.


– Od kilku lat przyglądamy się wynikom, jakie na egzaminie gimnazjalnym uzyskuje młodzież z terenów wiejskich. W przypadku języka angielskiego dysproporcje pomiędzy nimi, a ich rówieśnikami z dużych miast są nadal znaczące. W praktyce oznacza to, że mają oni utrudniony dostęp do szkół ponadgimnazjalnych. Gorsze wyniki na egzaminie mają swoje źródło zarówno w ograniczonym dostępie do szkół językowych, problemach z dojazdem na zajęcia dodatkowe czy rzadszym kontaktem z językiem w praktyce. Realizując program Youngster, chcemy dać młodym osobom pochodzącym ze wsi szansę na lepszy start w dorosłe życie – mówi Agnieszka Żeglińska z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Zajęcia prowadzone w ramach programu „Youngster” są rozszerzeniem programu realizowanego w szkole. Lekcje odbywają się w podziale na małe grupy, które odpowiadają poziomowi znajomości języka przez uczniów. To, co wyróżnia program, to ukierunkowanie nauki na pobudzanie wewnętrznej motywacji ucznia – mimo braku klasówek i ocen, uczniowie osiągają świetne efekty. Służy temu również system nagradzania, w którym pod uwagę brany jest przede wszystkim przyrost wiedzy, a nie tylko wyniki końcowego testu.

Pierwsze zajęcia w ramach programu „Youngster” odbyły się w 2007 roku. Od tamtej pory
w programie wzięło udział już blisko 20,5 tysiąca uczniów z terenów wiejskich.

Program „Youngster” jest finansowany przez Fundację EFRWP. Wsparcia merytorycznego udziela partner projektu –  Wydawnictwo „Macmillan”.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę