Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Polska wieś może być niskoemisyjna.

5 stycznia 2016
Wielu mieszkańców terenów wiejskich w Polsce używa tradycyjnych źródeł energii, przede wszystkim drewna lub węgla. O tym, że na polskiej wsi można  z powodzeniem wykorzystywać inne, nowoczesne i nieszkodzące środowisku źródła przekonują przykłady laureatów konkursu „Miejsce z Klimatem”, zorganizowanego przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).
Mimo postępujących przemian ekonomicznych i społecznych, tereny wiejskie w Polsce nadal borykają się z wieloma problemami. Do najważniejszych należą brak odpowiedniej infrastruktury transportowej oraz trudności z dostępem do szerokopasmowego internetu i zróżnicowanych źródeł energii. Mieszkańcy wsi sami mogą rozwiązać jedynie ostatni problem. Pomału, ale systematycznie rośnie liczba osób na terenach wiejskich, które wyposażają swoje gospodarstwa w nowoczesne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, źródła gazowe czy pompy ciepła. Zauważalna jest zmiana podejścia coraz większej części mieszkańców tych obszarów do otaczającego ich środowiska na rzecz działalności bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej.
Chcąc wyróżnić takie właśnie polskich postawy mieszkańców wsi, Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które działa na rzecz promocji niskoemisyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych na obszarach niezurbanizowanych, zorganizowało konkurs „Miejsce z Klimatem”. Inicjatywa trwała od 15 maja do 15 września i skierowana  była do właścicieli tych obiektów turystycznych i agroturystycznych na wsiach i w małych miejscowościach, w których wykorzystywane są niskoemisyjne źródła energii: energia słoneczna, wiatrowa lub wodna, źródła gazowe (gaz ziemny, biogaz bądź gaz płynny (LPG)) lub źródła hybrydowe. – Naszym celem była promocja przykładów zastosowań takich źródeł energii w praktyce, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie wciąż występuje zjawisko ubóstwa energetycznego – wyjaśnia Sylwester Śmigiel, przewodniczący FREE i Jury konkursu.
Za najlepsze gospodarstwo agroturystyczne, które wykorzystuje niskoemisyjne źródła energii, zostało uznane gospodarstwo Dworek Łukowiska z miejscowości Bubel-Łukowiska w woj.  lubelskim. Właściciele obiektu Dworek Łukowiska niskoemisyjne źródła energii wykorzystują od dwóch lat. W 2010 roku zdecydowali się na zamontowanie kolektorów słonecznych, natomiast rok później zainstalowali pompę ciepła. ? Kolektory słoneczne służą nam głównie do gromadzenia ciepła oraz podgrzewania wody, z kolei pompa ciepła jest używana w momencie braku naświetlenia słonecznego i wspomaga pracę centralnego ogrzewania ? mówi Barbara Wróbel, właścicielka Dworku Łukowiska. Jako główne zalety z wprowadzenia tych rozwiązań energetycznych wymienia na pierwszym miejscu korzyści ekonomiczne. Innymi korzyściami są wygoda użytkowania oraz ochrona środowiska, ważna szczególnie ze względu na lokalizację gospodarstwa na terenie parku krajobrazowego.

Drugie miejsce zajęło gospodarstwo EKO Piotr Hillar z miejscowości Tuczki w woj. warmińsko-mazurskim. Właściciele nagrodzonego gospodarstwa z powodzeniem wykorzystują energię słoneczną oraz energię wody. ? O ich wyborze zdecydowały warunki lokalne oraz względy ekonomiczne, ale także sami turyści. To z myślą o nich zamontowaliśmy kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania ciepłej wody, oraz turbinę wodną, która napędza pracę domowego generatora energii – mówi Piotr Hillar, właściciel gospodarstwa. Oprócz satysfakcji, że wykorzystywana przez gospodarstwo energia nie obciąża środowiska, wskazuje także na opłacalność zastosowanych rozwiązań. Nadwyżkę niewykorzystanej energii firma EKO Piotr Hillar odsprzedaje do pobliskiego zakładu energetycznego.

Trzecie miejsce w konkursie „Miejsce z Klimatem” zajęło gospodarstwo agroturystyczne „Cztery Kąty” z Kątów Bystrzyckich w woj. dolnośląskim. Właściciele obiektu na początku wykorzystywali wyłącznie nieodnawialne źródła energii: węgiel kamienny i drewno. Z biegiem czasu jednak zaczęli zwracać większą uwagę na ochronę środowiska  ?  tym bardziej, że mieszkają na terenie objętym programem ochronnym Natura 2000. Dlatego zdecydowali się na zamontowanie kolektorów słonecznych oraz przestawienie się na ogrzewanie za pomocą gazu płynnego (LPG). Oba źródła energii to dla nich olbrzymia wygoda.  ? Wcześniej musieliśmy wykonywać mnóstwo uciążliwych czynności z rozpalaniem i czyszczeniem pieca. Teraz mamy więcej czasu, który możemy przeznaczyć dla naszych gości ? mówi Dorota Kuczwalska, właściciel Agroturystyki „Cztery Kąty”.
 
Dodatkowo w konkursie przyznana została specjalna nagroda za wykorzystywanie gazu LPG. W tej kategorii zwyciężyło Siedlisko Orlik z Barlinka w woj. zachodniopomorskim. Właściciele gospodarstwa chwalą sobie wykorzystywanie gazu płynnego (LPG) przede wszystkim za niższe koszty zużycia energii do przygotowywania potraw i ogrzewania gospodarstwa. Oprócz LPG wykorzystują oni także energię z zamontowanych kolektorów słonecznych. – Wszystko działa świetnie. Dzięki wysokiej automatyce działają one prawie bezobsługowo. Znacznie poprawiło to komfort naszego życia   mówi Alicja Wilczkiewicz, właścicielka Siedliska Orlik. Zastosowane w gospodarstwie rozwiązania gwarantują wysoki komfort dzięki stałym parametrom temperatury ogrzewanych pomieszczeń oraz ciepłej wody. Dla właścicieli gospodarstwa najważniejszymi korzyściami są wygoda, czyste środowisko oraz pozytywny wizerunek ich gospodarstwa.
Laureaci konkursu „Miejsce z Klimatem” udowadniają, że na polskiej wsi można korzystać z nowoczesnych, niskoemisyjnych źródeł energii. Są oni dobrym przykładem dla tych osób mieszkających lub planujących zamieszkać na terenach wiejskich, które chciałyby żyć w zgodzie z otaczającą ich naturą oraz wykorzystywać jej możliwości do polepszenia jakości własnego życia.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę