Staraniem Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Wydawnictwa Naukowego Scholar w księgarniach pojawiły się już książki laureatek III edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Promocja i prezentacja wybranych przez Kapitułę Konkursu opracowań miała miejsce 25 kwietnia 2012 r. w Pałacu Staszica Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
- Celem konkursu jest promocja wartości obszarów wiejskich, ich dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacanie publicznej debaty na temat możliwości rozwoju polskiej wsi - mówi Sylwia Konopacja, z Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. - Konkurs „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” cieszy się dużym zainteresowaniem pośród mieszkańców całej Polski. Na szczególną uwagę zasługuje różnorodność nadsyłanych prac. Pośród nadsyłanych opracowań znajdują się monografie wsi, osobiste wspomnienia, opisy tradycji oraz życia mieszkańców wsi, a nawet powieści i scenariusze teatralne.
Prof. dr hab. Jerzy Wilkin, autor przedmowy do książki pani Aleksandry Paprot „Stara Kościelnica. Dzieje Żuławskiej wsi” ocenił, że laureatka I kategorii konkursu „prezentuje spojrzenie młodej osoby na dzieje wsi – wnikliwe, ale dojrzałe, a zarazem życzliwe. Na uznanie i podkreślenie zasługuje źródłowa i dokumentacyjna podstawa pracy. Autorka wykorzystała różnorodne źródła danych: zapisy bezpośrednich rozmów z mieszkańcami wsi, obszerną literaturę przedmiotu, zasoby archiwalne i zachowane zdjęcia oraz rysunki. Wykazała dużą staranność w zbieraniu i prezentowaniu danych. Książka ta dotyczy przede wszystkim procesu kształtowania się świadomości, tożsamości i relacji społecznych ludzi przemieszczonych w wyniku wielkich wydarzeń historycznych. Jest to praca o „zapuszczaniu korzeni” w nowym miejscu, które ma jednak długą i ciekawą historię. Nowi mieszkańcy musieli się z tą historią zmierzyć i uporać, dodając do niej swój rozdział”.
Laureatką w II kategorii została pani Mariola Platte, autorka pracy „Słowa na miedzy przysiadły. Antologia poetów wsi”. Tomik poezji zawiera prace dwudziestu jeden autorów, których twórczość, choć różnorodna jest związana z tematem wsi. Prof. dr hab. Józef Styk, autor przedmowy podkreśla, że poeci „zostali obdarowani przez naturę i ukształtowali w sobie nadzwyczajną wrażliwość na piękno świata ich małych ojczyzn. Dysponują bogatymi środkami wyrazu artystycznego, za pomocą których są zdolni w sposób autentyczny i adekwatny opisać swoje uczucia, wrażenia i przeżycia”.
Uroczystość wręczenia nagród III edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” była okazją do podsumowań, ale także promocją wydanych publikacji, które prezentują dorobek polskiej wsi i wzbogacają publiczną debatę na temat obszarów wiejskich. Wyrażamy nadzieję, że książki laureatek staną się interesującą lekturą nie tylko dla mieszkańców opisywanych regionów, ale również dla Czytelników poszukujących ciekawych informacji związanych z tematyką kulturowego dziedzictwa polskiej wsi i miłośników poezji.
Konkurs został objęty patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Patronat medialny objęły serwisy: www.kulturaludowa.pl oraz www.witrynawiejska.pl.
Przypominamy, że termin nadsyłania prac do IV edycji konkursu „Polska Wieś – dziedzictwo i przyszłość” mija z końcem lipca 2012r.
8965095
1