Ptak_Waw_CTR_2024

Polska: Większy eksport mrożonych warzyw

5 stycznia 2016
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, zgodnie z danymi Eurostatu, w okresie I-X 2012 roku eksport mrożonych warzyw z Polski zwiększył się w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim o blisko 17 proc. i wyniósł 325 tys. ton. Wzrostom sprzyjała niewątpliwie większa produkcja mrożonek w kraju, szczególnie w pierwszej połowie 2012 roku.
Głównym odbiorcą mrożonych warzyw z Polski wciąż pozostawały kraje Unii Europejskiej - 233 tys. t (72 proc.). Poziom wzrostu wolumenu wywozu, biorąc pod uwagę strukturę geograficzną eksportu mrożonek z warzyw, był jednak zbliżony zarówno w przypadku krajów spoza UE-27 (+17,2 proc. r/r, w tym do Rosji o 9,5 proc.), jak też UE-27 (+16,2 proc.), gdzie za blisko połowę wzrostu odpowiadał eksport do Niemiec.

Dane Eurostatu wskazują również na zwiększenie eksportu mrożonych owoców. Zgodnie z nimi, w pierwszych dziesięciu miesiącach 2012 roku wzrost ten sięgnął 13,4 proc. i ukształtował eksport na poziomie 263 tys. t. Był on głównie napędzany wzrostem wywozu do krajów spoza Unii.
Wystąpiło jednak znaczne zróżnicowanie jeśli chodzi o strukturę produktową eksportu. Znacznie zmniejszyła się wielkość sprzedaży zagranicznej mrożonych truskawek. W danym okresie wyniosła ona 61,6 tys. t w porównaniu do 80,1 tys. t w I-X 2011 roku. Odwrotną tendencję obserwować można było w przypadku mrożonych malin. Ich łączny eksport z Polski zwiększył się w analogicznym okresie o 13,8 proc. do poziomu 84,4 tys. t, z czego wzrost wywozu do Rosji wyniósł 27,9 proc. Tendencję wzrostową w eksporcie malin mrożonych do Rosji można obserwować już od dłuższego okresu (w porównaniu do 2009 roku eksport mrożonych malin wzrósł 2,1-krotnie), co jest pozytywne w przypadku silnego wzrostu krajowej produkcji tych przetworów w ostatnich latach.

Zdecydowanie wzrósł także eksport zagęszczonego soku jabłkowego - o 49 proc. do 187 tys. t. Rekordowe zbiory jabłek pozwoliły zwiększyć krajową produkcję koncentratu w bieżącym sezonie, która sprzyjała wywozowi za granicę tego produktu. W wielu źródłach mówi się, że mogła ona wynieść ponad 250 tys. t, co stanowiłoby około 125 proc. produkcji ubiegłosezonowej. W największym stopniu pod względem dynamiki zwiększył się eksport do Wielkiej Brytanii (2,3-krotnie do 17,8 tys. t) oraz Austrii (+90,5 proc. do 19,9 tys. t). Znacznie wzrósł również wolumen sprzedaży do Niemiec - głównego odbiorcy polskiego koncentratu z jabłek. W okresie od stycznia do października 2012 roku wyniósł on 114 tys. i był wyższy o 38,0 proc. w stosunku tego samego okresu w roku poprzednim. Wzrost ten odbył się w znacznym stopniu kosztem dostaw z Chin, które w analogicznym okresie zmniejszyły eksport koncentratu do Niemiec o 14,9 tys. t (-43 proc.).



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę