Polska jest siódmym najmniej przyjaznym krajem dla podatników na 52 objętych rankingiem "Forbes Magazine". Jednym z powodów jest stosunkowo wysokie obciążenie pracodawców tzw. poza-płacowymi świadczeniami na rzecz pracowników.
Podatnikom najlepiej powodzi się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a najgorzej we Francji. Gorzej niż podatnikom w Polsce, obok Francji, powodzi się w Chinach, Belgii, Szwecji, Włoszech i Austrii, a lepiej m.in. w Hiszpanii (8. miejsce w rankingu), Niemczech (miejsce 13.), Japonii (18.) i W. Brytanii (24.). W. Brytania jest w tyle za Australią (miejsce 34.), Irlandią (39.) i Cyprem (50.).
Im wyżej w rankingu umieszczono poszczególny kraj, tym mniej jest on atrakcyjny podatkowo. Niska lokata oznacza, iż jest przyjazny dla podatników.
O miejscu w rankingu decyduje poziom najwyższej stawki podatkowej w różnych rodzajach opodatkowania, m.in. podatku korporacyjnym, osobistym, podatku od wzbogacenia się, wysokości świadczeń socjalnych uiszczanych przez pracodawcę i podatku od sprzedaży.
Ranking "Forbes Magazine" wskazuje na to, iż większość krajów zmniejszyła podstawy opodatkowania, co jest ogólnoświatowym trendem zachodzącym od pięciu lat. Kraje zachodnioeuropejskie wciąż należą do wysoko opodatkowanych - w pierwszej dziesiątce krajów najmniej atrakcyjnych zajmują osiem miejsc.
Kraje Azji, a szczególnie Tajwan i Hong Kong (drugi najbardziej przyjazny kraj dla podatników), są atrakcyjne podatkowo. Wysoką lokatę Chin łagodzą progi dochodów powodujące, iż osoby najlepiej zarabiające wychodzą obronną ręką płacąc podatki na cele socjalne.