28 października 2007 r. Polska wejdzie do obszaru Schengen - poinformował we wtorek na konferencji "Państwo w mikro- i makroskali" pełnomocnik rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen II Paweł Dakowski.
Ze względu na synchronizację systemów informatycznych, wejść do obszaru Schengen można tylko w momentach zmiany czasu z letniego na zimowy lub z zimowego na letni. 28 października 2007 roku w Polsce zmienia się czas – powiedział PAP po konferencji pełnomocnik rządu. Obszar Schengen to terytorium obejmujące większość "starych" państw UE (bez Irlandii i Wielkiej Brytanii) wraz z Norwegią i Islandią, po którym można podróżować bez kontroli osobowych na granicach wewnętrznych.
Dakowski dodał, że przed wspomnianym terminem musi w Polsce powstać system informatyczny współpracujący z systemem informacyjnym Schengen drugiej generacji(SIS II), trzeba znowelizować prawo pod kątem wejścia Polski do Schengen, a UE musi pozytywnie ocenić ochronę polskiej granicy wschodniej jako zewnętrznej granicy Unii.
W 2006 roku UE sprawdzi przygotowanie polskiej granicy wschodniej do pełnienia roli granicy obszaru Schengen, a także oceni współpracę straży granicznej z policją w obszarach przygranicznych. Jeśli ocena będzie negatywna, to wejście do obszaru Schengen opóźni się - poinformował Dakowski.
Dakowski powiedział także, że na początku lutego powinno być wiadomo, czy firma HP będzie wykonawcą systemu SIS II, a w marcu rozpoczną się przetargi na narzędzia informatyczne w Polsce współpracujące z SIS II, w tym na oprogramowanie czy rozbudowę zasobów informatycznych polskiej straży granicznej i policji. Planujemy, że zakończymy budowę systemu informatycznego w końcu 2006 roku – powiedział Dakowski.
Dodał, że obecnie trwa analiza polskiego prawa, mająca wskazać akty prawne, które będą musiały być znowelizowane, by Polska mogła wejść do obszaru Schengen. Pełnomocnik rządu nie wykluczył, że mogą być potrzebne nawet nowe ustawy.
Jego zdaniem, ważnym elementem będzie także przeszkolenie służb mundurowych w używaniu systemu SIS II. W Polsce mamy około 100 tys. policjantów i każdy z nich będzie musiał przejść szkolenie, by wiedzieć jak - na przykład - sprawdzić, czy dany samochód nie został ukradziony na obszarze Schengen – wyjaśnił Dakowski.
System informacyjny Schengen (SIS) to kartoteka osób poszukiwanych bądź niepożądanych na terenie państw Układu Schengen. System powstał na postawie Konwencji Wykonawczej do układu z Schengen podpisanej w 1990 r.
W związku z rozszerzeniem UE powstała konieczność zmodernizowania systemu. W 2001 r. podjęto decyzję o budowie SIS II. Oprócz dotychczasowych danych, ma on zawierać również odciski palców oraz zapis kodu DNA. Prace nad systemem - jak deklarują przedstawiciele UE - mają się zakończyć najwcześniej w 2006 r.