biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Polska w bociany bogata

12 lipca 2004

Rozpoczęła się ogólnoświatowa akcja liczenia bocianów. Głównym celem spisu jest zbadanie ich aktualnego rozmieszczenia i określenie zmian, jakim uległa sytuacja tych ptaków w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na rozmieszczenie bocianich siedzib duży wpływ ma stan środowiska.

Jak powiedział nam dr Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie, tegoroczny spis bocianów jest szóstym z kolei. Poprzednie były przeprowadzane w 1934, 1958, 1974, 1984 i 1995 roku. - Poprzez ten spis ornitolodzy chcą się dowiedzieć, ile jest miejsc lęgowych bocianów na świecie. Czy ich ubywa, czy przybywa? - wyjaśnia dr Profusi i dodaje, że bocian jest bardzo dobrym indykatorem środowiska. - Gdzie są bociany, tam środowisko jest w dobrym stanie. Możemy być dumni, że w Polsce tych ptaków jest najwięcej. W 1995 roku mieliśmy blisko 41 tysięcy par ze 160 tysięcy żyjących na całym świecie - podkreśla naukowiec.

Bocian biały jest gatunkiem o bardzo ograniczonym zasięgu występowania. Gnieździ się niemal wyłącznie w Europie.

- Do 1990 roku obserwowaliśmy spadek liczby bocianów w Europie Zachodniej, a wzrost we Wschodniej. Potem, ku naszemu zdziwieniu, trochę się to zmieniło - mówi dr Profus.

Bocian jest wskaźnikiem zdrowego środowiska. Ten ptak, ważący 3-4 kg, potrzebuje znacznych ilości urozmaiconego pokarmu. - Średnio podczas sezonu rodzina bocianów zjada około 250 kg, a są to ptaki mięsożerne. Zjadają ryby, płazy, norniki oraz padlinę - tłumaczy dr Piotr Profus. W poszukiwaniu pokarmu bociany oblatują rozległe obszary, zwykle kilka kilometrów od gniazda. Jak podkreślają naukowcy, liczebność i wyniki lęgów bocianów pozostają w ścisłym związku z warunkami środowiskowymi. Dużą liczbę par bocianich oraz liczne potomstwo w gniazdach spotykamy tylko tam, gdzie środowisko nie zostało drastycznie zmienione przez przemysł i gospodarkę rolną.

Doktor Profus, tłumacząc ideę liczenia bocianów, wyjaśnia, że znajomość aktualnego rozmieszczenia oraz efektów lęgów bociana stworzy możliwość odpowiednio szybkiego reagowania na negatywne zmiany środowiska i krajobrazu. - Aby jednak móc reagować, najpierw musimy wiedzieć, gdzie nastąpił wzrost, a gdzie spadek. Potem te dane będą wykorzystywane przez pracowników ochrony przyrody, ornitologów oraz tych, którym nie tylko dobro tych ptaków, lecz także własne leży na sercu - podkreśla dr Profus.

Wielkie liczenie bocianów zakończy się 31 lipca.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę