Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska też zagrożona przemytem czosnku z Chin

5 stycznia 2016
Wielka Brytania, Włochy i Polska - to członkowie UE najbardziej narażeni na przemyt chińskiego czosnku. Od wprowadzenia wysokich ceł w UE proceder ten jest lukratywnym biznesem - wskazuje ekspert Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
"Oszustwa i nieprawidłowości przy imporcie czosnku z Chin odnotowywane są od lat 90., jednak skutki tego są odczuwalne dla unijnego budżetu dopiero od 2001 roku" - uważa Pavel Borkovec z OLAF, cytowany przez BBC.
W 2001 roku UE wprowadziła cło na czosnek sprowadzany spoza UE w wysokości 9,6 proc. oraz dodatkowe cło w wysokości 1200 euro za tonę, jeśli przekroczona zostaje roczna kwota importowa wynosząca ok. 59 tys. ton, z czego prawie 34 tys. ton przypada na Chiny.
"Na przemycie czosnku z Chin w ciągu kilku lat UE straciła miliony euro, nie licząc pośrednich strat odniesionych przez europejskich producentów i uszczuplenie ich udziału w rynku z powodu nieuczciwej konkurencji" - zaznacza Borkovec.
"Większość członków UE została w jakiś sposób poszkodowana, ale Wielka Brytania, Włochy i Polska to główne cele przemytniczych operacji" - wskazał.
W styczniu 2011 roku polskie służby celne we współpracy z OLAF przechwyciły 144 tony czosnku z Chin, który w wykazach figurował jako cebula. W ten sposób chciano uniknąć cła, które w tym przypadku wyniosłoby 180 tys. euro.
Według Borkovca oszustwa celne najczęściej polegają na podawaniu w dokumentach, że czosnek pochodzi z jednego z krajów, z którymi UE nie ma umowy o preferencjach celnych (np. Turcja czy Egipt) lub na opisywaniu go w dokumentach jako inne warzywo czy owoc. Przemytnicy deklarują też często, że ich towar jest jedynie przewożony tranzytem przez państwa UE, choć w rzeczywistości jest on rozładowywany na terenie Unii.
Skala przemytu chińskiego czosnku do Europy wyszła na jaw ostatnio po przechwyceniu przez Szwecję około tysiąca ton czosnku wartości 10 mln euro, który z Norwegii, nienależącej do UE, miał trafić do Szwecji. Towar przewożono ciężarówkami bez deklarowania go na granicy, a procederem trudnił się międzynarodowy gang.
W grudniu 2012 roku sąd w Londynie skazał na sześć lat więzienia obywatela brytyjskiego Murugusana Natarajana, który próbował przemycić do Wielkiej Brytanii czosnek, nie uiszczając przy tym opłaty celnej w wysokości 2,5 mln euro. W dokumentach przewozowych czosnek figurował jako niepodlegający ocleniu imbir, jednak celnicy nabrali podejrzeń z powodu niskiej temperatury w kontenerze - zbyt chłodnej dla imbiru, ale odpowiedniej dla czosnku.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ocenia, że w 2010 roku w Chinach wyprodukowano ponad 18,5 mln ton czosnku, co stanowi 80 proc. produkcji światowej. W UE czosnek uprawia się w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę