Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska otrzyma w sumie ponad 91 mld euro

20 grudnia 2005
W latach 2007-2013 Polska otrzyma z unijnego budżetu w sumie ponad 91 mld euro - powiedział dziennikarzom minister ds. europejskich Jarosław Pietras. Podkreślił, że po zakończonych w sobotę negocjacjach poprawiła się pozycja Polski w Unii Europejskiej.

Łączna kwota ze wszystkich źródeł wynosi ponad 91 mld –  powiedział Pietras, który uczestniczył w zorganizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w Warszawie panelu pt. "Unia Europejska na rozdrożach, krajobraz po szczycie".

Na tę kwotę składa się głównie prawie 60 mld euro z unijnych funduszy strukturalnych i spójnościowych oraz niemal 27 mld euro na polskie rolnictwo (w tym na dopłaty bezpośrednie, rozwój wsi i renty rolnicze). Dochodzi do tego 3,9 mld euro na inwestycje związane z realizacją Strategii Lizbońskiej (m.in. na badania naukowe), 581 mln euro na cele związane z polityką sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (m.in. na ochronę granic i walkę z terroryzmem).

Trzeba jednak uwzględnić składkę Polski do wspólnego budżetu UE, która wyniesie - jak powiedział w sobotę premier Kazimierz Marcinkiewicz - około trzech miliardów euro rocznie. Daje to w latach 2007-2013 około 21 mld euro (w miesięcznych składkach do budżetu). Na każde wpłacone euro dostaniemy z powrotem 3,62 euro –  zapewnił Marcinkiewicz.

Pietras dodał, że podział przewidzianych dla Polski środków zależy od "naszego wewnętrznego ustalenia", a Narodowy Plan Rozwoju przygotuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego właśnie na podstawie uzgodnionego sobotniej nocy wieloletniego budżetu UE.

Kwota jest bardzo istotna i to kwota nie tylko globalna, ale także jej poszczególne składniki - podkreślił minister. Wyjaśnił, że "suma ponad 59,5 mld euro, którą w końcu osiągnęliśmy", dotyczy pieniędzy przeznaczonych na politykę spójności, czyli na rozwój polskich regionów, które były głównym przedmiotem negocjacji.

Mamy pieniądze na rozwój obszarów wiejskich, na rolnictwo w ogóle, na politykę regionalną w różnych funduszach, w tym w funduszu spójności, mamy w końcu niebagatelną rzecz - specjalny instrument na pięć najbiedniejszych województw ściany wschodniej - wyliczał szef UKIE.

Przypomniał, że do tego dochodzą ułatwienia. Np. w wydatkach inwestycyjnych, które można było dotychczas współfinansować z unijnych pieniędzy do 80%, teraz będzie wystarczało mieć 15% wkładu własnego, a więc o 1/4 mniej.

Zgodnie z porozumieniem budżetowym, Polska będzie też mogła o rok dłużej - czyli w sumie do trzech lat - rozliczać unijne fundusze strukturalne i spójności. Ułatwienie to obowiązywać ma od 2007 do 2010 roku, a nie do końca trwania nowego planu budżetowego.

Zgodnie z polskim postulatem, samorządy oraz inne rządowe i lokalne gremia będą mogły rozliczać z funduszy unijnych również podatek VAT, który muszą opłacać przy realizacji unijnych projektów.

Ponadto, podniesiono limit środków z funduszy spójności możliwy do wykorzystania przez każde z państw członkowskich, co dla Polski wynosi teraz 3,71% PKB wobec 3,59% w poprzedniej propozycji Wielkiej Brytanii.

Łącznie to jest bardzo duży pakiet z dodatkowymi elementami, które ułatwiają wykorzystywanie tych środków w Polsce –  podsumował Pietras.

Podkreślił ponadto konstruktywną rolę Polski w negocjacjach budżetowych. Bez Polski tego kompromisu by nie było –  ocenił Pietras. Dodał, że wkład Polski w jego osiągnięcie "został odnotowany jako podniesienie rangi naszego kraju.

Szef UKIE przewiduje, że teraz Polakom będzie łatwiej wywierać wpływ na kształtowanie innych polityk Wspólnoty oraz bardziej zdecydowanie wypowiadać się w sprawach, które są obecnie negocjowane, m.in. w sprawie dyrektywy usługowej, czyli liberalizacji unijnego rynku usług.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę