Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska otrzyma ponad 530 mln euro z UE na rybołówstwo w latach 2014-2020

3 grudnia 2015
Polska otrzyma 531 mln euro w perspektywie na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego - poinformował w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Dodał, że razem z wkładem krajowym ta suma wyniesie ponad 700 mln euro.

Wiceminister powiedział podczas środowej konferencji "Oczekiwania rybactwa i wędkarstwa wobec nowej perspektywy finansowej", że po trudnych, wielomiesięcznych negocjacjach Polska otrzyma czwartą co do wielkości alokację środków unijnych; po Francji, Hiszpanii i Włoszech. Zwrócił uwagę, że Niemcy otrzymają ok. 200 mln euro.
Plocke dodał, że pieniądze jakie otrzyma Polska, będą mniejsze niż w perspektywie na lata 2007-2013. Wynika to z wyliczeń Komisji Europejskiej, która przyznawała kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. KE bierze pod uwagę m.in. wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcję sektora.
Wiceminister przypomniał, że do roku 2020 roku z tych pieniędzy będzie wspierane rybołówstwo morskie, śródlądowe oraz akwakultura, czyli hodowla ryb. Chodzi o m.in. promowanie zrównoważonego i konkurencyjnego rybołówstwa. Zwrócił uwagę, że pieniądze z UE będą wydawane także na innowacyjność rybactwa. "Chcemy zwiększyć partnerstwo naukowców z rybakami, tak aby zwiększyć rolę polskiej nauki w kreowaniu rybołówstwa" - powiedział.
Plocke ocenił, że jednym z największych wyzwań dla resortu rolnictwa będzie stworzenie warunków dla ubezpieczania hodowców ryb, szczególnie ich produkcji. Plocke przyznał, że obecnie niewiele firm zainteresowanych jest udzielaniem takich świadczeń.
W połowie kwietnia Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).
W perspektywie na lata 2007-2013 na Program Operacyjny Ryby Polska otrzymała ok. 4,09 mld zł (ok. 1 mld euro).
W rybołówstwie morskim w Polsce zarejestrowanych jest ponad 860 jednostek poławiających, a zatrudnienie w sektorze wynosi ok. 2 tys. osób. W przetwórstwie zatrudnionych jest ok. 14-16 tys. osób. Cały sektor rybacki (rybołówstwo bałtyckie, dalekomorskie, akwakultura i przetwórstwo) zatrudnia ok. 30 tys. osób. Ok. 7 lat temu łodzi było o 30 proc. więcej (ok. 1,2 tys. jednostek).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę