Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska musi zwrócić pieniądze z funduszy rolnych

17 października 2011
Komisja Europejska ogłosiła w piątek kary dla 14 państw UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów lub niedostateczne kontrolowanie płynących z Unii funduszy na rolnictwo. W sumie wskazane kraje muszą zwrócić 214 mln euro, z czego Polska 655 tys. euro.

Zwroty dotyczą błędów popełnionych w latach 2005 - 2007. Polska ma zwrócić 201,081 tys. euro z budżetu za lata 2005, 2006 i 2007 za "brak oceny oddziaływania na środowisko dla projektów zalesiania dla powierzchni mniejszych niż 20 hektarów" oraz 454,236 tys. euro za źle podane dane dotyczące ludności przy przenoszeniu środków w 2006 roku z unijnego programu wspierającego dostosowanie rolnictwa w nowych krajach UE do gospodarki rynkowej (tzw. SAPARD) - tłumaczy KE w komunikacie prasowym.

Zwroty nałożone w tym roku na Polskę nie są duże. W 2009 Polsce nakazano zwrócić 10 mln euro z budżetu za rok 2005.

Zgodnie z piątkową decyzją KE domaga się zwrotu źle wydanych funduszy także od 13 innych krajów UE, w tym najwięcej - ponad 76 mln euro od Szwecji, 70,9 mln euro od Włoch i 22,3 mln euro od Danii. Wśród ukaranych krajów są także: Niemcy, Grecja, Cypr, Malta, Holandia, Austria, Portugalia i Wielka Brytania.

KE przypomniała w piątek, że to państwa członkowskie są odpowiedzialne za dystrybucję i kontrolę środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). KE natomiast ma obowiązek zapewnić prawidłowe wykorzystanie środków przez państwa członkowskie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę