Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska jest leśną potęgą Unii Europejskiej

25 kwietnia 2005

Powierzchnia lasów w Polsce jest piąta co do wielkości spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, jesteśmy więc leśną potęgą UE - powiedział w piątek przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych PAN prof. Piotr Paschalis na konferencji naukowej w Warszawie.

Paschalis podkreślił, że powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 mln ha i stanowi 29 proc. powierzchni kraju. Dlatego - jego zdaniem - kreując wspólną politykę leśną UE musi się liczyć z Polską

"Lasy w Polsce są o wiele lepiej zachowane niż w większości krajów europejskich, gospodarka nimi zaś jest dobrze zorganizowana" - powiedział profesor na konferencji naukowej "Społeczny wymiar lasów".

Ekonomistka dr Anna Bartczak z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że wartość społeczna lasów, związana z ich walorami rekreacyjnymi i krajobrazowymi, jest bardzo wysoka i da się ją dość dokładnie oszacować.

"Dobrym wskaźnikiem są koszty dojazdów. Ludzie wybierając się na wycieczki do lasów płacą za paliwo do samochodów lub bilety komunikacji publicznej. Oznacza to, że wartość rekreacji wynosi co najmniej tyle co koszt dojazdu" - powiedziała.

Z badań opinii społecznej wynika, że 84 proc. Polaków bywa w lesie co najmniej raz w roku. 20 proc. odwiedza las przynajmniej raz w tygodniu. Dlatego wartości społecznej lasu nie można, zdaniem Bartczak, lekceważyć podejmując decyzje ekonomiczne i polityczne, np. o prywatyzacji polskich lasów.

Paschalis podkreślił, że polityka leśna w Polsce ukierunkowana jest zarówno na eksploatację lasów, czyli pozyskiwanie drewna, runa leśnego i zwierzyny, jak i na ochronę przyrody. Mieści się zatem w założeniach tzw. gospodarki zrównoważonej, która jest w Europie uważana za najwłaściwszą.

Według niego przeniesienie ciężaru gospodarowania lasami tylko w jedną stronę: eksploatacji lub ochrony zaburzyłoby obecny stan i nie byłoby rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia.

Piątkowa konferencja naukowa "Społeczny wymiar lasów" została zorganizowana przez Lasy Państwowe i Uniwersytet Warszawski. Patronami medialnymi są Polska Agencja Prasowa SA, Telewizja Polska SA i Polskie Radio SA.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę