Polska Izba Handlu - krajowa organizacja samorządu gospodarczego działająca od 1998 roku, zawiązana przez ponad 100 firm handlowych, usługowych i producenckich, obchodzi swoje 10-lecie. Głównym zadaniem Izby jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych zrzeszonych w niej podmiotów, konsolidacja środowiska, inicjowanie procesów restrukturyzacji handlu, współdziałanie na rzecz tworzenia strategii rozwoju handlu w Polsce oraz obrona interesów środowisk gospodarczych zrzeszonych w Izbie. Polska Izba Handlu inicjuje i wspiera działania na rzecz tworzenia polityki handlowej, której istota powinna sprowadzać się do pobudzenia zmian strukturalnych i infrastruktury handlowej. Prezesem Zarządu Izby od 2006r. roku jest Pani Małgorzata Więch.
„Na przestrzeni tych 10 lat PIH nawiązał współpracę z organizacjami zagranicznymi oraz powołał swoich pełnomocników działających na Ukrainie i we Francji. W ciągu tych lat zmieniła się również struktura Członków PIH –przekształcanie podmiotów państwowych, spółek skarbu Państwa na firmy handlowe prywatne - polskie sieci detaliczne. Ważnymi dla PIH wydarzeniem było również uchwalenie ustawy o WOH, regulującej rynek wewnętrzny oraz ustawy o zakazie handlu w święta, w których tworzeniu Izba brała aktywny udział. Misją Izby jest dbałość o zachowanie konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych na rynku krajowym i zagranicznym.” – mówi Prezes Zarządu PIH Pani Małgorzata Wiech.
Punktem kulminacyjnym obchodów 10-lecia Polskiej Izby Handlu będzie uroczysta Gala jubileuszu, która odbędzie się w dniu 23 listopada br. w hotelu Radisson SAS w Warszawie. Wezmą w niej udział przedstawiciele sieci handlowych zrzeszonych w Izbie, organizacje współpracujące z Izbą, reprezentanci instytucji państwowych, przedstawiciele świata biznesu i mediów. Honorowy Patronat nad Galą 10-lecia Polskiej Izby Handlu objął Minister Gospodarki.
Z okazji jubileuszu podczas Gali wręczone zostaną statuetki „Polski Kupiec”. Celem konkursu jest uhonorowanie najlepszych polskich organizacji kupieckich lub kupców za ich rzetelny wkład w rozwój polskiego handlu. Zgłoszenie kandydatów do statuetki może być dokonane przez środowiska kupieckie danego regionu, klientów lub samodzielnie. Uczestnikami konkursu mogą być przedsiębiorstwa, osoby fizyczne, instytucje, ośrodki naukowe i medialne działające w sferze oraz na rzecz handlu, usług i przemysłu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Laureatów konkursu wyłoni Kapituła powołana na Walnym Zgromadzeniu Członków PIH.